نظرات هاشمی رفسنجانی پیرامون احزاب و دولت سازندگی

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی روز شنبه در همایش ملی سی سال انقلاب اسلامی، دستاوردها، آسیب ها و فرصت ها در دانشگاه صنعتی شریف این مطلب را در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان مبنی بر این که آیا شما پدر معنوی حزب کارگزاران سازندگی هستید و رابطه خود را با این حزب مشخص کنید؟ بیان کرد.
وی گفت: من طرفدار تعدد احزاب هستم و هر حزبی که در جمهوری اسلامی قانونی باشد را دوست دارم البته احزاب باید قوی شوند و برای سرنوشت کشور برنامه ریزی و آن را اداره کنند.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به انتخابات مجلس پنجم اظهار داشت: آن زمان در شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز تصمیم گرفتیم که برای تهران ترکیبی از نیروهای دو جریان چپ و راست را بیاوریم اما در غیاب من تصمیم گرفتند که فقط راست ها باشند.
وی افزود: آقای حبیبی از جانب بخشی از کابینه نزد من آمد و گفت که اگر جامعه این طرح را داشته باشد پیام بدی برای کشور دارد و در این صورت اعضای کابینه فهرست می دهند.
هاشمی رفسنجانی گفت: من این موضوع را با آقایان در میان گذاشتم و گفتم که مصوبه شورای مرکزی جامعه را اجرا کنند اما قبول نکردند بنابراین به آقای ناطق نوری ماموریت دادیم که خدمت مقام معظم رهبری برود و با ایشان در این زمینه صحبت کند.
وی اظهار داشت: رهبری به سه دلیل از جمله این که انتخابات پر رونق باشد و سلیقه ها متفاوت موافق بودند که اعضای کابینه فهرست بدهند و زمانی که پاسخ ایشان آمد من در این مساله دخالت نکردم.
هاشمی رفسنجانی گفت: این گونه شد که جمع یادشده نخستین بیانیه خود را با نام کارگزاران صادر کرد و در کشور هم تاثیر گذاشت.
وی افزود: اگر من پدر احزاب باشم، پدر همه احزاب هستم که این گونه نیست، من برادر احزاب هستم.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص مواضع خود نسبت به حزب کارگزاران گفت: بدیهی است من با خیلی نقطه نظرات احزاب موافق نیستم.
وی اظهار داشت: من همه جهات نظرات اصولگرایان و اصلاح طلبان را قبول ندارم، برخی را قبول دارم و برخی را قبول ندارم.
هاشمی رفسنجانی این پرسش را مطرح کرد، آیا کسی پیدا می شود که همه نظرات را قبول داشته باشد؟
پرسش بعدی از هاشمی رفسنجانی درباره ارتباط وی با مقام معظم رهبری بود که وی گفت: در این دو کشور دو نفر مانند من و رهبری را پیدا نمی کنید که نزدیک تر به هم باشند.
وی اظهار داشت: عشق من آقای خامنه ای است، بیش از 50 سال است که ما با هم دوست و همکار هستیم و اسرار جدا از هم نداریم و در همه مسایل با هم مشورت می کنیم.
رییس مجلس خبرگان رهبری گفت: البته ممکن است در مواردی با هم اختلاف نظر پیدا کنیم.
وی افزود: یک بار با هم بحث کردیم و قرار شد در مواردی که بحث می کنیم اگر ایشان خواست به حرف من گوش ندهد حجت دارد چون رهبر است اما من حجت دارم و قانونا و شرعا باید از ایشان تبعیت کنم.
هاشمی رفسنجانی گفت: گاهی جدا از هم تصمیم می گیریم اما وقتی به هم می رسیم متوجه می شویم که افکارمان به هم نزدیک است.
وی در بخش دیگری از سخنانش با دفاع از عملکرد دولت سازندگی گفت: این دروغ تاریخی است که در دولت سازندگی آرمان های امام راحل فراموش و اغنیا غنی تر شدند.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ما به افکار امام پایبند بوده ایم و هستیم.
وی اظهار داشت: در دوره سازندگی دو درجه محرومین را بالا بردیم و دور درجه پولدارها را پایین آوردیم.
وی علت این امر را ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی عنوان کرد و افزود: زمانی که من کار را شروع کردم نرخ بیکاری 16 درصد بود اما زمانی که کار را تحویل دادم 1/9درصد بود.
هاشمی رفسنجانی گفت: برخی تصور می کنند که رسیدگی به فقرا این است که چیزی به آنان بدهیم.
وی در همین زمینه از طرح بیمه اجتماعی کامل در دولت سازندگی سخن گفت و افزود: اگر این طرح اجرا می شد کسی فقیر نمی ماند.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد:‌دولت پس از من این طرح را باز پس گرفت تا آن را کامل کند ولی هنوز کامل نشده است.
وی در ادامه سخنانش با برشمردن استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی به عنوان دستاوردهای انقلاب اسلامی گفت: هر کدام از این دستاوردها که مخدوش شود یک آسیب است.
هاشمی رفسنجانی آسیب سیاسی را فاصله گرفتن از مردم دانست و گفت: اگر مردم بویژه قشر آگاه و تحصیلکرده بی تفاوت شوند، یک آسیب خطرناک است.
وی با بیان این که استقلال همواره رو به پیشرفت است، اظهار داشت: اگر از نظر اقتصادی وابستگی تجدید شود تلاش و جهاد 30 ساله به هدر می رود.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: بسیاری از کشورهای استقلال سیاسی دارند اما مردم آنها از قحطی می میرند.
وی افزود: آسیب سیاسی این است که بعد اسلامیت و جمهوریت نظام تضعیف شود.
هاشمی رفسنجانی، آسیب دینی را از دیگر آسیب ها برشمرد و گفت: اگر مردم احساس کنند انقلاب از دین فاصله می گیرد وفاداری و حضوری که موجب تقویت است از دست می رود.
وی همچنین ایجاد زیربناها، جامعه علمی نیرومند، منابع انرژی، قدرت صادرات خدمات فنی و مهندسی و زیرساخت های صنعتی را از فرصت های انقلاب اسلامی بیان کرد و گفت: اگر روابط خارجی درست و دیپلماسی قوی داشته باشیم دست کم می توانیم با کشورهای جهان سوم ارتباط خوبی برقرار و در مراحل بالاتر با قدرت های صنعتی رقابت کنیم.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به این که ایران دومین ذخایر گاز جهان را دارد گفت: از این منابع خوب استفاده نمی شود.
وی ایجاد خطوط گاز و نفت، فیبرنوری و خطوط هوایی را از فرصت های سرمایه گذاری در ایران عنوان کرد و افزود: از این محل دلار می ریزد.
هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنانش دستاوردهای انقلاب اسلامی را خوب ارزیابی کرد و ایران را از این نظر پیشتاز خواند.
وی استقلال را یک ارزش خواند و گفت: این در حالی است که هنوز بسیاری کشورها وابسته هستند اما ایران از هیچ کشوری فرمان نمی گیرد.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: این جمهوری خواست اسلام است و پایه آن را علمای طراز اول اسلام گذاشته اند.
وی به همه پرسی در خصوص جمهوری اسلامی و قانون اسلامی اشاره کرد و آن را اوج آزادی مردم ایران دانست.
هاشمی رفسنجانی گفت: اسلام از نظر تکیه به مردم ما فوق جمهوری است و اگر اسلام غیر از این دیدید، واقعی نیست.
رییس مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: نمی توان آن چه را که مردم قبول ندارند اجرا کرد.
/ 2 نظر / 6 بازدید
HotClick.ir

با سلام. سیستم تبلیغات کلیکی هات کلیک راه اندازی شد. از شما نیز دعوت میشود تا در این سیستم کلیکی عضو شوید. به کلیه کاربران 500 تومان اعتبار هدیه در زمان عضویت اهدا میشود که میتوانید از همه 500 تومان برای تبلیغ سایت خود استفاده نمایید. سیستم تبلیغات کلیکی هات کلیک بدون محدودیت در تعداد سایتهای کاربران امکانات پیشرفته ای را به شما هدیه میدهد.. همچنین خدمات ویژه ای به سایتها جهت کسب درآمد و تبلیغات گسترده در ایترنت ارایه میشود. حداقل برداشت در هات کلیک فقط و فقط 10هزار تومان میباشد.پس فرصت را از دست ندهید www.HotClick.ir

HotClick.ir

با سلام. سیستم تبلیغات کلیکی هات کلیک راه اندازی شد. از شما نیز دعوت میشود تا در این سیستم کلیکی عضو شوید. به کلیه کاربران 500 تومان اعتبار هدیه در زمان عضویت اهدا میشود که میتوانید از همه 500 تومان برای تبلیغ سایت خود استفاده نمایید. سیستم تبلیغات کلیکی هات کلیک بدون محدودیت در تعداد سایتهای کاربران امکانات پیشرفته ای را به شما هدیه میدهد.. همچنین خدمات ویژه ای به سایتها جهت کسب درآمد و تبلیغات گسترده در ایترنت ارایه میشود. حداقل برداشت در هات کلیک فقط و فقط 10هزار تومان میباشد.پس فرصت را از دست ندهید www.HotClick.ir