دکتر ولایتی پشت تریبون مناظره


گناو- سرویس خبر
دکتر ولایتی در ابتدای سخنان خود با قرائت حدیثی از پیامبر اعظم (ص) گفت: آرزو میکنم بتوانیم با درک عمیق پیام آسمانی پیامبر(ص)، برای گسترش معنویت و عبودیت و عقلانیت و اخلاق در جامعه تلاش کنیم.

وی همچنین به همه اقشار ملت ایران و بخصوص رای اولی ها و پزشکان و پرستاران و کشاورزان و کارگران و همه اصناف تبریک گفت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه گاهی رئیس جمهور را در حد مدیر اجرایی عالی تغییر میدهند که بخاطر مشکلات اقتصادی حاد جامعه و تصویری که دولت کنونی به جا گذاشته، پدید آمده است، افزود: باید رئیس جمهور توان اجماع سازی داشته باشد. حل مشکل اقتصادی در گرو  اصلاح نگاه است.

ولایتی با بیان اینکه بخشی از مشکلات اقتصادی، ریشه در تحریم ها دارد، گفت: باید افرادی متصدی امور شوند که تجربه این کار را داشته باشند و تجربه من در 598 و قرارداد 1975 است.

وزیر خارجه دوران دفاع مقدس با تاکید بر اینکه به لطف رهبری های امام و رهبرمعظم انقلاب و رشادت رزمندگان و پایمردی خانواده ایثارگران و بویژه آزادگان، اجرایی شدن این قرارداد جوری رخ داد که حقوق ملت ایران حفظ شد و برای اولین بار در 200 سال اخیر حتی یک وجب از خاک کشورمان به دست بیگانه نیفتاد، افزود: این مدل مقاومت مدبرانه باید صورت بپذیرد.

دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی همچنین تصریح کرد: نباید با کشورها قهر باشیم. وظیفه دستگاه دیپلماسی کاهش هزینه است نه صدور بیانیه و اعلام مواضع. حل مساله هسته ای سخت تر از قرارداد 598 نیست.

وی یادآور شد: بخشی از مشکلات اقتصادی ناشی از سوءتدبیر و عقل کل دانستن خود و خانه نشین کردن مدیران به علت اختلاف نظر و درگیری با سایر قوا است. اگر فردی در راس مجریه قرار گیرد که نوعی مقبولیت بین جناح های نظام داشته باشد مشکلات به سرعت حل می شود.

دکتر ولایتی با اشاره به اینکه این غلط است که کارامدی را صرفا به حوزه های عمرانی تنزل دهیم، گفت: گرایش دولت من اخلاقگرایی، عقلانیت و ثبات سیاست و مدیریت است. چنین دولتی در سطح قانونی نیز باید به اصول قانون اساسی در زمینه آزادی پایبند باشد و فقط شعار ندهد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: اگر مدیران خانه نشین نشوند بازسازی اعتماد صورت میگیرد. برای نشاط و همدلی باید زمینه حضور همه را فراهم کرد. باید فقط شعار نداد و رسانه ها را آزاد گذاشت.

این صاحب نظر مسائل بین الملل با تذکر این نکته که انسجام داخلی و تعامل سازنده و فزاینده با جهان باید طوری باشد که کشور را به سمت سازندگی بیشتر و به سمت برخورد اصلاح طلبانه با مسائل مبتلابه کشور اداره کرد، گفت: بر اساس اصول عزت و حکمت و مصلحت باید رابطه خود با دنیا را تقویت کنیم.

دکتر ولایتی همچنین رسما اعلام کرد: من همه مسئولیت سیاست خارجی را می پذیرم و در چارچوب نظام و خطوط کلی رهبری، سیاست نظام را در روابط بین المللی اعمال میکنم.

وی همچنین اظهار داشت: روابط با برخی کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین آورده ای برای کشور ندارد بلکه باید به دیدن کشورهای دیگر رفت و رفت و آمد سران را به داخل تسهیل کرد.

ولایتی نتیجه روابط را اینگونه مطرح کرد که عزت مردم ایران حفظ شود و نباید طوری باشد که گذرنامه ایران وقتی بازرسی می شوند مورد احترام قرار نگیرند که امروز متاسفانه برخورد کنسولی با مردم کشورمان در خارج از کشور خوب نیست.

/ 0 نظر / 5 بازدید