رییس جمهوری منتخب: نه در برابر دیگر کشورها سر فرو می آوریم و نه آنها را تحقیر می

 

 

گناوه سرویس خبر

تهران- رییس جمهوری منتخب با بیان اینکه سیاست خارجی باید منطبق بر شرایط جهانی، رفتار سایر بازیگران و توانایی های ملی خودمان باشد، گفت: نه در برابر دیگر کشورها سر فرو می آوریم و نه آنها را تحقیر می کنیم.  

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «حسن روحانی » در ادامه سخنانش افزود: اعتدال در سیاست خارجی به منزله تسلیم، ستیز، انفعال و تقابل نیست بلکه به معنای تعامل موثر و سازنده با جهان است.
وی با تاکید بر اینکه هم اکنون در سیاست خارجی با شرایط ویژه ای مواجه هستیم، خاطرنشان کرد: جهان، دوران گذار را می گذراند و به معنایی، دوره انتقالی را طی می کند.

*** نظام جدید جهانی هنوز استقرار نیافته است
رییس جمهوری منتخب تصریح کرد: ساختار حاکم بر نظام بین الملل یعنی نظام دوقطبی، در دهه آخر قرن بیستم پایان پذیرفت اما هنوز نظام جدید جایگزین، استقرار پیدا نکرده است.
وی با بیان اینکه همه کشورها در حال چانه زنی و تلاش هستند، گفت: یکی می خواهد جهان تک قطبی بسازد و دیگران میل به ایجاد جهان چند قطبی دارند.
روحانی ادامه داد: این امر بدان معناست که تمامی کشورها در حال فعالیت و کنش گری در صحنه سیاست خارجی هستند.
وی یادآور شد: معتقدم هم اکنون در دوران بسیار حساسی قرار داریم چرا که هنوز نظام جدید استقرار پیدا نکرده است.
وی افزود: اگر در این دوران، محاسبه دقیقی انجام نشود و قدرت ملی را کمتر از آن چه که هست، ببینیم؛ بسیار خطرناک است و اگر هم قدرت را بالاتر از واقعیت تعریف کنیم، باز هم می تواند خطرناک باشد.
روحانی با اشاره به تحولات و وقایع اخیر در کشورهای منطقه گفت: کشورهایی بودند که دچار اشتباه محاسباتی شدند و سرنوشتشان بر همگان آشکار شد.
رییس جمهوری منتخب مردم ایران تصریح کرد: در همین دوران، کشورهایی هم در همین منطقه بودند که با محاسبات درست و مناسبی که انجام دادند سبب پیشرفت و جایگاه جدید آنها شد.
وی با تاکید بر اینکه سیاست خارجی باید منطبق بر شرایط جهانی، رفتار دیگران و توان ملی باشد، اظهار داشت: اگر محاسبه دقیق در این زمینه صورت گیرد و واقعیت ها برای ما روشن باشد، آنگاه می توانیم رفتار محاسبه شده بهتری برای تامین منافع ملی خودمان داشته باشیم.

*** باید نقش تاریخی خود را ایفا کنیم
وی با تاکید بر اینکه ایران باید در این فرصت، نقش تاریخی خود را ایفا کند، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان قدرت بزرگ منطقه در شرایط گذار تاریخی قدرت، باید بتواند نقش خود را ایفا کند و برای این کار نیاز به اعتدال داریم.
روحانی گفت: موفقیت ها وعدم موفقیت هایی در سالیان گذشته داشته ایم؛ آنها را در جای خود می توان مورد بررسی قرار داد اما امروز باید به فکر فردای کشور باشیم.

*** کشور دارای شرایط خاص و ویژه ای است
وی با اشاره به اینکه امروز کشور دارای شرایط خاص و ویژه ای است و باید از این شرایط عبور کنیم، افزود: هدف دشمن نشان دادن جمهوری اسلامی ایران با چهره امنیتی در صحنه جهانی است.
وی گفت: بر همین اساس، ما باید نقشه دشمن را بشکنیم و برای این کار نیازمند تدبیر، برنامه و برداشتن قدم های مطمئن و اساسی داریم.
رییس جمهوری منتخب مردم ایران یادآور شد: در گفتمان اعتدال در زمینه سیاست خارجی، واقع بینی یک اصل است اما باید با توجه به ارزش ها و آرمان های جمهوری اسلامی ایران باشد.

***اعتدال باید توازن لازم رادرواقع بینی وآرمان خواهی برقرار کند
رییس جمهور منتخب ملت ایران افزود: واقع بینی یک اصل مهم است که بین واقع بینی وآرمان خواهی، اعتدال باید توازن لازم را برقرار کند .
روحانی به قدرت عظیم ملت بزرگ ایران اشاره کرد و گفت: خود باوری، اتکا به قدرت عظیم ملت بزرگ ایران، منابع عظیم دراین کشور، فرهنگ بسیارغنی، ایمان سرشارمردم، انگیزه های قوی ملت ایران است که کدام کشور می تواند در مدت یک تا دو هفته صحنه اجتماعی را برگرداند و در زمینه های سیاسی، فکری و فرهنگی بتواند مردم را قانع کند.
رییس جمهوری منتخب ملت ایران ادامه داد: 73 درصد مردم در انتخابات شرکت کردند که این خود بسیار افتخار آمیز بود.
روحانی اظهار داشت: من مکرر از افرادی که در روز انتخابات شرکت نکرده اند شنیده ام از اقدام خود پشیمان هستند و آرزو می کنند که در انتخابات 24خرداد شرکت می کردند.
رییس جمهور منتخب ملت ایران افزود: اعتدال در سیاسیت خارجی، واقع بینی با توجه به آرمانگرایی و ارزش ها، خود باوری با اتکای به قدرت ملی، توان ملی، تعامل موثر و سازنده با جهان خواهد داشت.
وی به دوره انتقال دولت اشاره کرد و گفت: به هر حال 12مرداد دوره تنفیذ است و پس از آن دوره تحلیف، معرفی وزرا واستقرار دولت جدید است و تلاش ما این است که به بهترین وجه ممکن، این کار انجام شود .
رییس جمهوری منتخب ملت ایران افزود: در این زمینه، مذاکرات وتوافقاتی با رییس جمهوری محترم انجام شده است که نمایندگانی معرفی شده اند تا کارهای انتقال را انجام دهند.

***به وعده ها وفاداریم/کابینه آینده فراجناحی است
رییس جمهوری منتخب با تاکید بر اینکه دولت آینده وفادار به وعده های داده شده است، گفت: کابینه دولت آینده فراجناحی خواهد بود و از افراد کارشناس برای خدمت به مردم استفاده خواهد شد.
روحانی که در همایش افق رسانه ملی سخن می گفت، افزود: با لطف خدا و کمک مردم، مشکلات را پشت سر گذاشته و به وعده ها عمل خواهیم کرد.
وی خاطر نشان کرد که برخی مشکلات انباشته شده است و برای عبور از آنها، نیاز به زمان است.
رییس جمهور منتخب درباره ترکیب کابینه آینده اظهار داشت: اولویت کابینه آینده تکیه بر شایسته سالاری خواهد بود و دولت یازدهم هیچ تعهدی به حزب یا جناحی نداده و وامدار هیچ کدام از احزاب نیست.
وی افزود: شایسته ترین افراد از هر جناح، به شرط اعتدال و میانه روی، برای خدمت برگزیده خواهند شد.

*** طرح برخی اسم ها، فقط گمانه زنی است/ در حال مشورت برای بهترین نفرات هستیم
روحانی در عین حال طرح برخی افراد و اسم ها در کابینه آینده را فقط گمانه زنی دانست و اظهار کرد: در حال حاضر به دنبال مشورت با صاحبنظران برای بهترین نفرات دولت آینده هستیم.
رییس جمهور منتخب همچنین از همه کارشناسان، مدیران و کارکنان دستگاههای دولتی خواست خود را برای خدمت رسانی آماده کنند.
وی ادامه داد: همه باید دست به دست هم دهیم تا خدمت بیشتری را به مردم ارائه دهیم.
روحانی آینده را امیدوارانه توصیف کرد و گفت: به رغم همه مشکلاتی که بخش هایی از آن در دوران تبلیغات ریاست جمهوری عنوان شده است، همه آنها را پشت سر خواهیم گذاشت.
وی ادامه داد: این کار با اذن الهی و حمایت مردم قابل اجرا است و امیدواریم آینده بهتری برای مردم فراهم آوریم.
رییس جمهور منتخب همچنین در بخش هایی درباره رسانه ملی گفت: از رسانه ملی که بار انتقال مطالبات دو طرفه دولت و مردم را به دوش می کشد، می خواهم که با حفظ استقلال، اعتبار و اثر بخشی، تمام تلاش ها را برای پیشبرد برنامه های دولت که در راستای بهبود زندگی مردم است، انجام دهد.
وی همچنین از رسانه ملی خواست با دعوت از کارشناسان، گفتمان اعتدال را در ابعاد مختلف تبیین کند.
روحانی رسانه ملی را تاثیر گذار دانست و آن را موجب اجتماعی شدن زندگی انسان ها در جامعه عنوان کرد.
رییس جمهوری منتخب ملت ایران یادآور شد: رسانه ملی سفره ای که برای مخاطب پهن می کند باید ترکیبی متعادل و سودمند از نیاز های دینی، فرهنگی، عاطفی و سایر نیازهای مردم باشد.
وی با بیان این موضع که سطحی نگری یکی از مشکلاتی است که جامعه ما کمابیش با آن مواجه بوده است، تصریح کرد: رسانه باید از آسیب خطرناک معیار دوگانه در بازتاب واقعیت ها پرهیز کند؛ برخورد دوگانه یعنی برخورد یک بام و دو هوا است.
روحانی اظهار داشت: اگر ظلم بد است برای همه بد است، فرقی بین مرکز کشور و دور ترین روستا وجود ندارد؛ و اگر توهین بد است برای همه بد است.

*** حق توهین به هیچ کشور و شخصی را نداریم
رییس جمهوری منتخب اظهار داشت: اینکه بعضی ها، به عده ای اجازه انجام هر اقدامی و توهین به مردم را دادند، بداخلاقی است.
رییس جمهوری منتخب مردم ایران تصریح کرد: ما حق توهین به هیچ شخص و هیچ کشوری را نداریم؛ نه در برابر دیگر کشورها سر فرو می آوریم و نه آنها را تحقیر می کنیم؛ همه مردم محترمند به ویژه کسانی که در داخل کشور زندگی می کنند.
روحانی با تاکید بر این موضع که حقوق بشر، حقوق بشر است، افزود: نمی شود اگر ظلمی در کشور دشمن رخ داد بگوییم ظلم است و اگر ظلمی در کشور دوست بود، بگوییم آن ظلم نیست و یا کمی ظلم است؛ ظلم، ظلم است.
رییس جمهوری منتخب ملت ایران گفت: اعتماد مخاطب به رسانه، سرمایه بسیار ارزشمندی است اما در بستر زمان و در تعامل با مردم و مخاطبین و قطره قطره جمع خواهد شد؛ حواسمان باشد مبادا به خاطر یک اشتباه آنچه را قطره قطره جمع کرده ایم، از دست دهیم.
روحانی افزود: فکر نکنیم شاخصه اعتماد به یک رسانه به میزان بیننده یا شنونده یا خواننده آن رسانه است؛ مخاطب ممکن است سریالی را انتخاب کند یا ستون یک روزنامه را بپسندد اما یادمان باشد که در عین حال خبر و تحلیل را از رسانه های دیگر نیز می گیرد.

*** امروز سبد رسانه ای مردم، تک رسانه ای نیست
وی با بیان اینکه امروز سبد رسانه ای مردم، تک رسانه ای نیست، اظهار داشت: با توجه به این مساله ما باید برنامه ریزی کنیم زیرا واقعیت نمایی، صداقت رسانه ای و مزیت نسبی در مقایسه با رقیبان هم در فرم و محتوا می تواند امتیاز بزرگ رسانه خودمان باشد.
روحانی ادامه داد: رقابت رسانه ای در دنیای امروز از حیطه اختیار دولت ها و حکومت ها بسیار فراتر رفته است و سهم اثر بخشی در افکار عمومی رابطه مستقیم با میزان اثربخشی بر افکار عمومی دارد.
رییس جمهوری منتخب ملت ایران با بیان اینکه من از سال 1359 تا 1362رییس شورای سرپرستی صدا و سیما بودم و خودم را جزو خانواده بزرگ رسانه ملی می دانم، گفت: تعبیر امام(ره) در خصوص صدا و سیما، دانشگاه عمومی بود و باید این سخن امام را به عنوان یک چشم انداز دقیق مورد توجه قرار دهیم.
روحانی افزود: صدا و سیما هم دانشگاه و هم عمومی است یعنی دانشگاه است و باید برخوردار از وجه علمی، نقادانه و خردورزی باشد؛ عمومی است یعنی برخوردار از قابلیت ارتباط هم ادراکی و عاطفی با همه لایه ها و اقشار جامعه و مردم باشد.

*** سلیقه رسانه ملی باید برآیند سلیقه ملی باشد
وی با بیان اینکه سلیقه رسانه ملی باید برآیند سلیقه ملی باشد، اظهار داشت: ما جامعه کثیرالمله نداریم یک اقلیم به نام ایران و یک ملت به نام ملت ایران داریم؛ البته آداب و رسوم و خرده فرهنگ ها در کشور ما وجود دارد اما همه آنها گل های یک باغ به نام باغ ایران هستند و در فضای معنوی اسلامی تنفس می کنیم.
روحانی ادامه داد: رسانه ملی باید به گونه ای عمل کند که هر شهروند ایرانی احساس کند می تواند سهم و نیاز خود را از رسانه ملی داشته باشد؛ در برنامه های تولیدی باید به اهداف ملی، ارزش های دینی، خواست مخاطب ، نیاز جامعه و مردم و مصالح ملی توجه شود.
رییس جمهوری منتخب ملت ایران گفت: اولویت فعلی در رسانه بازآفرینی، تحکیم و تثبت اعتماد جامعه به رسانه های داخلی و خوش آمدگویی بر تکثر و تنوع دیدگاه ها و نقد و تعامل در عرصه های سیاسی و اجتماعی است.
وی افزود: ترویج و وفاداری به مشی اعتدال به مفهوم منطقی کردن نگرش ها، تقاضاها و رفتارهای اجتماعی و پرهیز از افراط و تفریط می تواند یکی از رسالت های رسانه ملی باشد.
روحانی تصریح کرد: حکومتی که ریشه در حمایت مردم دارد و از حضور رای دهندگان و رای مردم مشروعیت می یابد، نه تنها از رسانه آزاد نمی هراسد بلکه از آزادی قانونمند و مسوولانه رسانه ها استحکام بیشتری خواهد گرفت.

 

/ 0 نظر / 22 بازدید