رییس جمهوری منتخب: ملت ایران شکوه وعظمت بزرگی را در تاریخ آفریدند

 

 

گناوه سرویس خبر

 

تهران- رییس جمهوری منتخب با اشاره به خلق حماسه سیاسی مردم در انتخابات روز 24 خرداد گفت: ملت بزرگ ایران با حضور کم نظیر و درک شرایط بین المللی، شکوه و عظمت بزرگی در تاریخ ایران آفریدند.   به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا،حجت الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» امروز (شنبه) در سی و دومین همایش افق رسانه ملی در سالن همایش های بین المللی صدا و سیما افزود: بی تردید این برگ زرین نه تنها در یاد مردم ایران بلکه در یاد تاریخ باقی خواهد ماند.
وی اظهار داشت: از ملت بزرگ، حکیم، فهیم و موقع شناس ایران قدردانی می کنم.
روحانی گفت: سلام بر همه حضار، مدیران، تولیدگران و همه زحمت کشان رسانه ملی و سلام و درود بر آحاد ملت بزرگ ایران و آن عزیزانی که از طریق صدا و سیما این برنامه را پیگیری می کنند. سلام بر همه شهیدان، جانبازان ایثارگران و امام شهیدان و شهدای هفتم تیر به ویژه سالار آنان، شهید دکتر بهشتی که او نمونه اعتدال بود.
رییس جمهوری منتخب اضافه کرد: آنهایی که در کنار شهید بهشتی بودند با او مراوده داشتند و از او بهره بردند، به خوبی عرض مرا تصدیق می کنند که شهید بهشتی نمونه وقار، متانت، صبر، بردباری، عقلانیت، اعتدال و اخلاق بود.
روحانی تصریح کرد: اگر ما بخواهیم در بحث اعتدال یک نمونه را مثال بزنیم، یکی از آنان دکتر شهید بهشتی است.
رییس جمهوری منتخب ملت ایران گفت: همه مردم اعم از مرد، زن، پیر، جوان، روستایی و شهری و همه اقشار به ویژه جوانان و زنان نقش بسیار پررنگی در ایجاد این شکوه و عظمت داشتند.
روحانی با بیان اینکه منظره های بسیار جالبی به ویژه در هفته آخر شاهد بودم، گفت: شاید صدا و سیما در آن ایام نتوانست همه آن منظره ها را در معرض افکار عمومی قرار دهد اما اگر برنامه ها و آن حضور ضبط شده باشد، پخش آن در آینده بسیار تاثیرگذار است.
رییس جمهوری منتخب با تاکید بر اینکه این حضور و نشاط خود پیروزی بود، تصریح کرد: این حضور نقطه عطفی در تاریخ کشورمان در سالهای اخیر بود.
روحانی با اشاره حضور حماسی مردم در انتخابات 24 خردادماه گفت: در خلق این حماسه همه ما دست قدرت، حکمت و رحمت الهی را به خوبی مشاهده می کنیم؛ او بود که دل ها را به سمت این شکوه بزرگ تاریخی و حماسه هدایت کرد.
روحانی با بیان اینکه در خلق این حماسه عنایت اهل بیت (ع) به خوبی نمایان و مشهود بود، اظهارداشت: چه کسی می توانست در یک هفته این موج عظیم را در کشور ایجاد کند؟ شنبه و یکشنبه دنیای دیگری بود و از دوشنبه، مردم غیور به خصوص جوانان چهره جدیدی به کشور دادند.

*** رهنمودهای رهبری نقش بی بدیلی را در شکل گیری حماسه ایفا کرد
رییس جمهوری منتخب افزود: البته رهنمودهای رهبر معظم انقلاب از آغاز تا پایان نقشی بی بدیل ایفا کرد؛ از سخنرانی ایام نوروز تا صبح روز انتخابات، تدبیر ایشان بود که راه را برای حضور و حماسه باز و تسهیل کرد.
روحانی با اشاره به نقش علما، بزرگان و نخبگان کشور در خلق حماسه 24 خردادماه خاطرنشان کرد: صدا و سیما نقش ارزشمندی برای تشویق مردم به حضور، اصل انتخابات و اهمیت آن و معرفی نامزدها داشت.
رییس جمهوری منتخب ملت ایران گفت: در همه پرسی های آینده زوایای این حضور و نقش همه باید واضح تر و روشن تر شود.
وی افزود: بسیاری از روستاییان تنها از طریق صدا و سیما توانستند ویژگی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را مورد بررسی قرار دهند و نامزد مورد نظر خود را برگزینند.
وی اظهارداشت: نقش مجریان، ناظران، شورای نگهبان و نیروهای امنیتی به ویژه پلیس در ایجاد امنیت حائز اهمیت بود و باید از همه سپاسگزاری کنیم.
روحانی تصریح کرد: در این انتخابات، صندوق رای در افکار عمومی در سطح جهان و داخل کشور به ویژه در افکار جوانان در جایگاه خودش قرار گرفت.
وی ادامه داد: شاید کمتر چیزی ما داریم که برای مشروعیت سیاسی و قانونی نظام بتواند جایگزین صندوق رای و انتخابات شود.
رییس جمهوری منتخب ملت ایران گفت: صندوق رای و انتخابات به معنای جمهوریت، اسلامیت و مشروعیت سیاسی، قانونی و مقبولیت است که البته این جایگاه، رای مردم و ولایت مردم در طول ولایت الهی و ولایت الله است.

*** این انتخابات به تمام شبهات در خصوص مشروعیت نظام پاسخ داد
روحانی افزود: این انتخابات به تمام شبهات، سوال ها، بگومگوها نه در خصوص انتخابات بلکه در خصوص مشروعیت نظام پاسخ داد؛ آب زلالی بود که در این آیینه جمهوری اسلامی ایران که گرد و غباری فرو نشسته بود کاملا شفاف و پاکیزه کرد.
وی اظهارداشت: همه دنیا، جمهوری اسلامی ایران، ملت ایران، مردم سالاری دینی، آزادی و دموکراسی را در این کشور مشاهده کردند.
رییس جمهوری منتخب ادامه داد: ما در این منطقه پیشتاز انتخابات در تاریخ بودیم و اولین مجلس شورای ملی بیش از 100 سال قبل در این کشور تاسیس شد و اولین مجلس و نشست نمایندگان در سال 1285 است.
رییس جمهوری منتخب ملت ایران گفت: ملت ما سابقه طولانی در زمینه انتخابات دارد و پس از انقلاب، جایگاه خاصی برای رای و نظر مردم قایل شد؛ این امام بود که بعد از 47 روز پس از پیروزی انقلاب، مردم را به پای صندوق رای دعوت کرد.

*** جمهوری اسلامی برآمده از صندوق رای است
روحانی افزود: محصول انقلاب اسلامی، جمهوری اسلامی ایران است و این جمهوری اسلامی برآمده از صندوق رای است؛ امام(ره) این درس را به ما آموخت که انتخاب نظام، انتخاب مسوولان و مسیر اداره کشور از آن مردم است البته در چارچوب مقررات اسلامی که مردم به آن پایبند هستند.

/ 0 نظر / 10 بازدید