دکتر روحانی:تجدیدنظر در سیاست خارجی از پیام های مردم در انتخابات بود

 

 

گناوه - سرویس خبر

تهران- رییس جمهوری گفت: مردم در انتخابات 24 خرداد اعلام کردند که سیاست خارجی جدیدی می خواهند و تجدیدنظر در این عرصه یکی از مهم ترین پیام های مردم بود.   به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز شنبه در مراسم تودیع علی اکبر صالحی و معارفه محمدجواد ظریف وزرای امور خارجه سابق و فعلی، افزود: تجدید نظر در سیاست خارجی به مفهوم تغییر دراصول و مبانی نیست چرا که اصول سر جای خود و ثابت است.
روحانی اظهارداشت: اما تغییر در شیوه ها و عملکرد و تاکتیک ها که مورد نظر مردم است باید مورد توجه قرار گیرد.
وی با تاکید بر این نکته که سیاست خارجی جای شعار نیست تصریح کرد: ما حق نداریم برای گرفتن تکبیر و کف، سیاست خارجی را صرف کنیم اگر می خواهیم از مردم تکبیر بگیریم راه دیگری وجود دارد.
رییس جمهوری با بیان این که سیاست خارجی بسیار حساس است ادامه داد: کلید حل مشکلات ما در مقطع کنونی در دست سیاست خارجی است.
روحانی با تاکید مجدد بر این که یکی از پیام های رسای این مردم درباره سبک و سیاق سیاست خارجی کشور است اظهارداشت: مردم یک برداشت از سیاست خارجی سال های گذشته دارند، معنای این حرف آن نیست که کارشناسان وزارت خارجه کم کاری کرده اند یا وزارت امور خارجه از کارشناسان زبده تهی شده است.
وی اظهارداشت: معنای آن این است که صدای کارشناسان وزارت امور خارجه در درون ساختمان این وزارت محبوس بود و این صدا به گوش آنهایی که باید برسد به دلایلی نمی رسید و اگر می رسید برخی به خوبی عمل نمی کردند.
رییس قوه مجریه تصریح کرد: سیاست خارجی جایی نیست که بدون دقت کسی بتواند سخنی بگوید، موضع بگیرد و یا در مذاکرات در برابر طرف خارجی مطلبی را مطرح کند.

** اشتباه در سیاست خارجی برای ملت سنگین خواهد بود
روحانی با بیان این که اشتباه در سیاست خارجی برای ملت بسیار سنگین خواهد بود ادامه داد: مسوولان رده بالا اگر در موضع گیری خطا کنند از جیب مردم خرج کرده اند و باید پاسخگو باشند.
وی با بیان این که مسوولان دارای دو عنوان هستند گفت: یک عنوان شخصی است و عنوان دیگر حقوقی. عنوان حقوقی به ما تعلق ندارد و ما مالک آن عنوان نیستیم بلکه امانتدار آن هستیم.
رییس جمهوری با اشاره به این که عناوینی همچون ریاست جمهوری یا مواردی دیگر را مردم به ما سپرده اند اضافه کرد: مردم با آرای مستقیم و یا غیرمستقیم به ما عنوان حقوقی داده اند و تمام عناوین حقوقی اعطای ملت است.
روحانی با یادآوری این نکته که در جمهوری اسلامی ایران حکومت و اداره کشور از طریق آرا انجام می شود تصریح کرد: بنابراین ما مالک این عناوین نیستیم که چگونه با آن برخورد کنیم ما امانتدار هستیم و در امانت باید به گونه ای عمل کنیم که صاحب امانت ضرر نکند و در چهارچوب حق و اجازه ای که به ما داده است نسبت به آن عمل کنیم.
رییس جمهوری اضافه کرد: متاسفانه گاهی چنین عمل نشد و ما احساس مالکیت کردیم در حالی عناوین حقوقی ما زمان دار، مشخص و مشروط است.
روحانی با بیان این که عنوان حقوقی هیچ کس در این کشور غیرمشروط نیست توضیح داد: شرط آن اجرای قانون، رعایت منافع و مصالح ملی و در چهارچوب قانون اساسی است.
رییس جمهوری تاکید کرد: بنابراین بسیار مهم است که چگونه از این فرصت تاریخی استفاده کنیم.
روحانی با بیان این که انتخابات 24 خرداد پیام های روشنی برای داخل و جهانیان داشت اضافه کرد: این انتخابات برخاسته از وجدان طبیعی مردم و تصمیم گیری بدون فشار تبلیغاتی آنان و از معجزات ملت است.
وی ادامه داد: همه علامت ها چیز دیگری را حکایت می کرد اما این که ملت در میان همه غوغاها، سر و صداها و فراز و نشیب ها به یک تصمیم می رسد، معنا و مفهوم خاصی دارد.
رییس جمهوری با بیان این که برخی می گویند جملاتی بگو که مخاطبان شما روستایی ها نباشند و بیشتر مردم در شهر را مخاطب قرار بده اظهارداشت: ما در این انتخابات دیدیم که روستایی ها پیشتاز بودند.
روحانی توضیح داد: یکی از نمایندگان مجلس صبح پنجشنبه از یک شهری در میان کوه های سر به فلک کشیده نقطه مرزی کشورمان نام برد و گفت که آیا می دانید رای شما در این شهر چقدر بود؟
رییس جمهوری افزود: آن نماینده گفت که شما 85 درصد آرای اخذ شده در آن شهر را کسب کرده بودید و البته وی خود مبلغ نامزد انتخاباتی دیگری بود.
روحانی با بیان این که مردم با خواست خود پیام های مهمی را برای مسوولان دارند تصریح کرد: ملت در این انتخابات پیروز شد اما اگر صدای ملت را نشنویم شکست خواهیم خورد و اگر این صدا را بشنویم و به خوبی عمل کنیم این ملت پشتیبان ما خواهند بود.
رییس جمهوری با بیان این که خوشحالم فرصتی پیش آمد تا در خدمت مسوولان سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران درطول چند دهه گذشته باشم اظهارداشت: بسیاری از چهره هایی که در این مراسم (تودیع و معارفه وزرای خارجه سابق و جدید) حضور دارند از سالیان گذشته و از زمانی که در مجلس، شورای عالی امنیت ملی، در مجمع و یا سایر مسوولیت ها بوده اند، آشنا هستم.
روحانی گفت: این دوستان چهره های خدوم، توانمند و فداکاری هستند که در مقاطع مختلف و حساس به این ملت بزرگ و تاریخ این کشور خدمت کرده اند.
وی با بیان این که دکتر ولایتی به دلیل حضور در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام نتوانست در این مراسم شرکت کند گفت: آقایان ولایتی، خرازی، متکی وزرای خارجه سابق کشورمان بودند و آقای صالحی نیز که در سال های اخیر بار مسوولیت این وزارتخانه را بردوش داشت انصافا شخصیت های عالم، فرهیخته و خدوم کشورمان به شمار می روند.
رییس قوه مجریه اضافه کرد: با دکتر ولایتی و دکتر خرازی در شرایطی همکاری های فراوان داشتیم زمانی که آنها وزیر خارجه بودند. این افراد از هر نظر صالح، شایسته و خدوم هستند.
رییس جمهوری با اشاره به این که دولت جدید خوشحال است که از وجود صالحی در بخش دیگری استفاده می کند اظهارداشت: آقای صالحی از وزارت فاصله گرفت و به سمت معاونت رییس جمهوری آمد و در دولت جدید وی حضور دارد و فعال است و از وجودش استفاده می کنیم.
روحانی، صالحی را شخصیتی فرهیخته و اخلاقی توصیف کرد و گفت: ادب، اخلاق و متانت در وجود وی سرشار است البته همه وزرای خارجه ما همین گونه بودند اما در برخی از آنها برخی صفات ظهور و بروز بیشتری داشته است.
رییس جمهوری ادامه داد: خوشحالم که آقای ظریف این مسوولیت را برعهده گرفت و در شرایط کنونی در بین دوستان مطرح، به نظرم آمد که آقای ظریف به خوبی می تواند بار مسوولیت را برعهده بگیرد چرا که هم رشته دانشگاهی و تخصصی و هم تجربه اش در طول سالیان گذشته مرتبط با این حوزه است.
روحانی با اشاره به این که شناختش نسبت وزیر خارجه جدید طولانی است افزود: در سال های 82 تا 84 وی رییس تیم مذاکره کننده هسته ای بود و انصافا این مسوولیت را به خوبی انجام داد.
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مراسم تودیع و معارفه وزرای سابق و جدید امور خارجه گفت: ما با دکتر صالحی تودیع نمی کنیم بلکه شما تودیع می کنید و دکتر ظریف هم که نیاز به معارفه ندارد.
روحانی با اشاره به اهمیت سیاست خارجی در شرایط کنونی اظهارداشت: کسانی که بار امانت سیاست خارجی را بردوش می کشند باید افرادی حرفه ای، کارشناس ، فداکار و دارای رویی گشاده و با شهامت باشند.
وی با تاکید بر این که در بیان منافعمان باید با کمال شهامت سخن بگوییم گفت: با هیچ کس تعارف نداریم اما سخن ما باید عاقلانه، دقیق و منطقی باشد.
روحانی اضافه کرد: سیاست خارجی جای شعر و شعار نیست بلکه جای فهم درست وقایع جهانی است که اگر آن را درست درک، لمس و تحلیل نکنیم در تصمیم سازی، تصمیم گیری و اجرا نمی توانیم موفق باشیم و به طور قطع ناموفق خواهیم بود.
رییس جمهوری در ادامه با بیان این که دکتر ظریف در زمینه سیاست خارجی دارای تجربه های ذی قیمتی است گفت: وزارت امور خارجه هم معدن بزرگی از سرمایه های اصلی کشور به شمار می رود.
روحانی خطاب به حاضرین در مراسم اظهارداشت: شما سرمایه های اصلی کشور هستید، مغزهای متفکر و کارشناسانی که دارای تجربه های بسیار هستند و البته این تجربه ها در نظر شما امانت است که با پول مردم، دانشگاه و سفارتخانه ای که متعلق به مردم بوده به دست آمده است.
وی تاکید کرد: بنابراین چنین تجربه های ذی قیمیت نیز امانتی در دست شماست که باید از آنها به خوبی استفاده شود.

** همه کارشناسان در بیان نظر خود آزادند
روحانی ادامه داد: در دولت تدبیر و امید همه کارشناسان در بیان نظر کارشناسی خود و اظهار آن باید احساس آزادی کنند.
وی اضافه کرد: نباید این گونه باشد که حس کنیم وزیر خارجه نظری دارد و بر مبنای آن کارشناسی کنیم، ما کارشناسی سفارشی نداریم و کارشناسی ما آزاد است.
رییس جمهوری خطاب به کارشناسان وزارت امورخارجه تاکید کرد: شما مسوول هستید آنچه که می فهمید بگویید و اگر احساس کردید آن کار کارشناسی و نظرتان مورد خوشایند وزیر نیامد بدانید که خداوند خوشحال خواهد بود از انسانی که بدون تعارف به وظیفه ملی، دینی و الهی خود عمل کرده است.
روحانی گفت: مهم نیست که رییس جمهوری چه فکر می کند شما باید نظر کارشناسی خود را بگویید کما این که بنده نیز در تمام مسوولیت ها شیوه ام این بوده و امروز نیز این چنین خواهم بود و هر نظری که داشته باشم را بیان می کنم و اگر جایی باید با بزرگان نظام مطرح شود با صراحت نظر خود را می گویم.
وی یادآور شد: البته ما در مقام عمل در چهارچوب قانون عمل می کنیم اما در اظهارنظر آزادیم چرا که می توانیم از این راه مسیر بالندگی و پویایی را طی کنیم، نقد آزادانه داشته باشیم، به نظرات پخته تر برسیم و بتوانیم مشکلات کشور را حل کنیم.

** مشکلات بسیار است اما امیدم به حل آنها بیشتر
رییس جمهوری در ادامه خطاب به حاضرین گفت: می دانم که مشکلات بسیار بسیار زیاد است اما امیدم به حل آنها بسیار بسیار بیشتر است، ما می توانیم و همه باید با امید و شهامت وارد این عرصه شویم.
روحانی تاکید کرد: اگر ما با دنیا منطقی سخن بگوییم و ملت احساس کرد که با تدبیر کار می کنیم در این صورت اگر دنیا بخواهد به ما زور بگوید تمام مردم پشت سر ما خواهند بود اما اگر شعار دهیم، بی منطق حرکت کنیم و نحوه سلوک ما به گونه ای باشد که مردم احساس کنند دقیق عمل نکرده ایم اجماع ملی حاصل نمی شود.
وی با تاکید بر این که در مقابل خارجی ها نیاز به قدرت ملی یعنی اجماع ملی داریم اضافه کرد: اگر مردم احساس کردند برای منافع و مصالح آنها گام پیش می گذاریم اما خارجی ها لجبازی می کنند همه ملت پشت ما خواهند بود.
روحانی با بیان این که ملت منافع و حقوق خود را زیرپا نمی گذارد اظهارداشت: ملت ما 24 خرداد ماه پیام روشنی به دنیا داد و این دنیا است که باید به خوبی این پیام را بشنوند و عمل کند که انشاالله نیز چنین خواهد کرد.
وی متذکر شد: اگر دنیا در قبال پیام ملت ایران گوش شنوا نداشته باشد، مردم ما استوار در مسیر اهداف ملی گام برخواهد داشت.
رییس جمهوری در بخش پایانی سخنان خود برای صالحی و ظریف، وزرای سابق و جدید وزارت امور خارجه آرزوی موفقیت کرد.
روحانی همچنین از تلاش های چهار روزه نمایندگان مجلس شورای اسلامی و بررسی برنامه های وزرای دولت یازدهم در دو نوبت صبح و عصر قدردانی کرد.
رییس جمهوری گفت: اگر در مواردی مجلس شورای اسلامی رای نداد به وظیفه خود عمل کرد چرا که حق قانونی اش این است که رای اعتماد بدهد یا ندهد البته ما یکی از وزرا را تقریبا دارای رای اعتماد می دانیم چرا که رای او لب مرزی بود.
روحانی خطاب به نمایندگان مجلس گفت: ما نه تنها برای 15 وزیری که رای اعتماد دادید از شما تشکر می کنیم بلکه سه وزیر که رای ندادید نیز قدردان شما هستیم شما آنچه نظرتان بود به آن عمل کردید.
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری در پایان سخنان خود حکم محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه دولت یازدهم را تقدیم وی کرد.

/ 0 نظر / 33 بازدید