رییس جمهور منتخب:پرداخت یارانه نقدی ادامه خواهد داشت

گناوه - سرویس خبر

  تهران- رییس جمهوری منتخب با تاکید بر این که پرداخت یارانه نقدی ادامه خواهد یافت، گفت: برخی مشکلات در بحث مسکن مهر وجود دارد که آن را رفع خواهیم کرد.   دکتر «حسن روحانی» عصردوشنبه این مطلب را در ادامه نخستین نشست خبری خود در پاسخ به پرسش های خبرنگار ایرنا بیان کرد.
خبرنگار ایرنا پیش از طرح سوال خود از رییس جمهوری منتخب، گفت: جناب آقای دکتر روحانی پیروزی شما در انتخابات را از طرف خود و خانواده بزرگ ایرنا به عنوان هفتمین رییس جمهوری تبریک گفته و آرزوی موفقیت برای شما و دولت آینده داریم. خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان رسانه رسمی نظام و دولت با تمام امکانات و ظرفیت ها برای اطلاع رسانی و همکاری در خدمت دولت یازدهم است.
خبرنگار ایرنا سپس پرسید: آقای دکتر روحانی با توجه به این که مهم ترین خواسته مردم کاهش تورم و فشار اقتصادی به آنها است و این موضوع در صدر برنامه های اقتصادی شما در ایام تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری مطرح بود، نخستین اقدام عملی دولت شما برای کاهش تورم در کوتاه مدت چیست؟ همچنین با توجه به این که فرموده بودید، پروژه مسکن مهر و یارانه های نقدی را ادامه خواهید داد در دولت شما این بخش ها به چه صورتی ادامه خواهد یافت؟
روحانی نیز در پاسخ به سوال اول خبرنگار ایرنا گفت که قبلا به این سوال پاسخ دادم.
رییس جمهوری منتخب سپس وقتی با سوال های بعدی خبرنگار ایرنا مواجه شد، با خنده گفت: ما رفتیم یک سوال شما را حل کنیم، سه سوال شد؛ به هر حال ایرنا است دیگر کاری نمی شود کرد.
روحانی ادامه داد: در زمینه اقتصادی بیان کردم که راه حل اصلی اقتصاد رونق تولید و هدایت پس اندازهای مردم و هدایت نقدینگی به سمت تولید است، نسبت پس انداز در ایران خوب و حدود 34 درصد است.
وی با یادآوری این که ما باید پس اندازها را هدایت کنیم، خاطرنشان کرد: بانک ها باید یک مقداری به صورت بنگاه هایی که بتوانند سرمایه لازم را برای تولید مهیا کنند، آماده شوند. باید تحرک هایی در بانک ها ایجاد و تشویقی برای پس انداز ها به سمت تولید در نظرگرفته شود.
رییس جمهوری منتخب افزود: مشوق های تولید اولین قدم است برای این که این کار انجام گیرد و ظرفیت هایی که هم اکنون در بخش تولید وجود دارد و خالی است، باید بتوانیم این ظرفیت ها را پُر کنیم یعنی بحث سرمایه از یک طرف و بهره وری از سوی دیگر، این دو قدم می تواند حرکت اول را به وجود آورد که در زمینه مسائل اقتصادی که منجر به بهبود فضا و رونق منجر شود.
وی ادامه داد: البته این که بنده می گویم تولید، مقصودم تنها صنعت و کشاورزی نیست بلکه بحث صنعت توریسم هم جزو آنان است. توریسم می تواند اشتغال زا باشد و اشتغال قابل توجهی ایجاد کند.
روحانی خاطرنشان کرد: آن تعداد از مسکن مهر که ناقص است باید تکمیل شود، در این راستا اشکالاتی از لحاظ مکان و امکانات وجود دارد که باید مرتفع شود.
وی با بیان این که در برخی جاها از نظر مکان یابی اشکالاتی در زمینه مسکن مهر وجود دارد، اظهارداشت: برخی جاها مسکن مهر به صورت خوابگاه درآمده که باید به صورت شهرک درستش کنیم.
رییس جمهوری منتخب ایران با بیان این که پرداخت یارانه نقدی فعلی ادامه خواهد یافت، یادآور شد: برای ادامه مسیر از فردا مصمم هستم کمیته مشترکی بین دوستان اقتصادی خودمان و برخی نمایندگان مجلس تشکیل دهیم و مراحل بعدی بحث یارانه ها را بررسی کنیم.

**راه های اعتماد ساز فراوانی وجود دارد
خبرنگار فرانس 24 نیز از روحانی پرسید: آیا شما تصمیم دارید برای از سرگیری مذاکرات غنی سازی اورانیوم را تعلیق کنید؟
رییس جمهوری منتخب مردم ایران نیز گفت: دوره تعلیق غنی سازی گذشته است، در حال حاضر ما در یک شرایط خاصی هستیم و بنده فکر می کنم ما راه های اعتماد ساز فراوانی داریم.
وی افزود: در مذاکرات سال 2005 با «ژاک شیراک» رییس جمهوری وقت فرانسه به توافق رسیدیم که چگونه اعتماد نهایی برای همه جلب شود و در ایران غنی سازی ادامه یابد؛ توافقی که با آقای شیراک کردیم، می توانست راه حل نهایی باشد که بعد آلمان ها با آن موافقت کردند.
وی یادآور شد: متاسفانه انگلیسی ها با فشار آمریکایی ها موافقت نکردند و کار ناقص باقی ماند.
رییس جمهوری منتخب ادامه داد: راه حل های بسیاری برای ایجاد اعتماد وجود دارد که یکی از آنها توافقی است که بین من و آقای شیراک انجام شده بود و این می تواند یکی از راه حل ها باشد.

**مذاکرات با 1+5 را فعال تر خواهیم کرد
خبرنگار خبرگزاری تسنیم از روحانی پرسید: اگر به دولت شما از جانب گروه 1+5 پیشنهادی ارائه شود که در آن تعلیق بخشی از غنی سازی وجود داشته باشد، قبول می کنید؟ نظرتان را درمورد مذاکرات آلماتی 1 در باره پیشنهاداتی که در مورد فردو مطرح شد، بیان کنید؟
روحانی پاسخ داد: این سوالات جزیی است که باید در فرصت خودش بحث شود.
رییس جمهوری منتخب سپس ادامه داد: ما مذاکرات با 1+5 را فعال تر خواهیم کرد و معتقدیم موضوع هسته ای صرفا راه حل مذاکراتی دارد و بس؛ تحریم و تهدید موثر نیست.
وی افزود: راه حل، مذاکره و رسیدن به اعتماد متقابل است و این مهم ترین برنامه ما است؛ راه حل اعتماد متقابل قبلا نیز استفاده شده است و ما از تجربیات گذشته استفاده و بهره برداری خواهیم کرد.
روحانی تاکید کرد: حقوق مسلم ایران همواره مد نظر دولت آینده خواهد بود و تلاش خواهیم کرد تحریم ظالمانه را قدم به قدم از سر مردم رفع کنیم و بتوانیم روابط بهتری را با کشورهای جهان به ویژه همسایگانی که به آنان تاکید کردم، برقرار کنیم.

**اولین قفل توسط بنده باز شده است
خبرنگار ایسنا از روحانی پرسید نماد شما در انتخابات کلید بود و اولین قفلی که باز خواهید کرد، چه خواهد بود؟
رییس جمهوری منتخب با خنده پاسخ داد: اولین قفل باز شده است؛ اولین مساله، موضوع سرمایه اجتماعی بود که مهم ترین سرمایه است.
وی با بیان این که سرمایه اجتماعی ارتقا یافته است، اظهار داشت: با حضور و مشارکت مردم و بعد از پیروزی انتخابات این شادمانی در سراسر کشور نشان داد که ایران باز هم برترین است.

**قول می دهم از طریق رسانه ملی با مردم صحبت کنم
خبرنگار رادیو ایران نیز در این نشست خبری با بیان این که با وجود رسانه های مختلف تاکنون رادیو جایگاه خود را حفظ کرده است در همین راستا در برخی از کشورها روسای جمهوری به صورت ثابت و ماهانه مدتی از زمان خود را در اختیار رادیو می گذارند، از روحانی سوال کرد: آیا شما قصد دارید به صورت فردی در رادیو حضور یابید؟
رییس جمهوری نیز پاسخ داد: سخن گفتن و ارایه گزارش به مردم فخر و افتخار برای بنده و دولت خدمتگزار، دولت تدبیر و امید خواهد بود ولی این که به طور منظم و فصلی حضور یابم کمی زود است ولی اگر منظم باشد شاید بهتر باشد.
روحانی ادامه داد: اصل این است و قول می دهم از طریق رسانه ملی بویژه رادیو در مقاطع مختلف با مردم عزیز حرف بزنم و به آنان گزارش دهم و نکاتی هم که از طریق رادیو به آنان شنیده می شود، پاسخ دهم.

**دولت نیازمند به کمک مستمر یکایک مردم است
همچنین در این نشست خبری، خبرنگار روزنامه شرق از روحانی پرسید: با توجه به حمایت آیت الله «اکبر هاشمی رفسنجانی» و حجت الاسلام «سید محمد خاتمی» و با توجه به این که آرای اصلاح طلبان را داشتید،وضعیت اصلاح طلبان در دولت شما چگونه خواهد بود؟ آیا احزاب اصلاح طلب امکان فعالیت مجدد پیدا می کنند؟
رییس جمهوری منتخب پاسخ داد: از همه آنها که از من حمایت کردند، صمیمانه تشکر می کنم. یادمان باشد از امروز من رییس جمهوری منتخب همه مردم ایران هستم، و آنچه وظیفه من است این است که به خواست همه ملت ایران توجه کنم و از خداوند توفیق می خواهم به همه مطالبات به حق مردم البته با کمک مردم، توجه کنیم.
روحانی با تاکید بر این که دولت نیازمند به کمک مستمر یکایک مردم است، اظهار داشت: این امید را همه باید با دست خود بسازیم و ان شاءالله خواهیم ساخت.
وی افزود: همه مطالبات قانونی و به حق همه احزاب و گروه ها و جناح ها مدنظرم خواهد بود. اجرای قانون اساسی به عنوان رییس جمهوری منتخب مردم وظیفه بنده است و ان شاء الله به این عهد پایبند هستم مخصوصا فصل سوم قانون اساسی.

**رییس جمهوری منتخب برای تیم فوتبال ایران آرزوی موفقیت کرد
خبرنگار کیهان ورزشی از روحانی پرسید: مشکل اساسی در ورزش، فقدان سیستم در این حوزه است؛ مطالعات ما نشان می دهد ایجاد سیستم باشگاه داری می تواند مشکلات ورزشی را حل کند.دولت تدبیر و امید چه راهکارهایی برای نظام باشگاه داری تدارک دیده است؟
رییس جمهوری منتخب مردم در پاسخ با آرزوی موفقیت و پیروزی برای تیم ملی فوتبال کشورمان گفت: جوانان ما بسیار علاقه مند به ورزش هستند که اقدامات زیادی در این راستا انجام شده است اما در عین حال نواقص زیادی در بخش ورزش داریم.
وی افزود: در برنامه ای که اعلام شد فصلی در مورد ورزش بود و قول می دهم مساله ورزش نه تنها به عنوان بحث ورزش بلکه به عنوان سلامت و عامل نشاط جامعه و حتی به عنوان غرور ملی مورد توجه ویژه دولت آینده قرار گیرد.
ادامه دارد....

/ 0 نظر / 8 بازدید