شورای فرهنگ عمومی خواستار شد، حاشیه های مراسم ختم در گناوه جمع شود

ممنبع : ایرنا
امام جمعه گناوه : مراسم ختم مردگان در این شهرستان تعدیل شود
گناوه - امام جمعه و رییس شورای فرهنگ عمومی شهرستان گناوه گفت : مراسم ختم مردگان و حاشیه های آن در این شهرستان گسترده و هزینه بر است که مشکلاتی را برای مردم ایجاد می کند و باید با فرهنگ سازی تعدیل شود.
حجت الاسلام سید عبدالهادی رکنی حسینی پنجشنبه در نشست اعضای این شورا افزود: مراسم ختم مدگان در این منطقه چند روز طول می کشد و از زمانی که میت برای خاکسپاری حرکت داده می شود تا روزهای پس از آن آیین هایی اجرا می شود که هزینه بر و ناصحیح است .
به گزارش ایرنا وی یادآورشد: براساس سفارش پیامبر گرامی اسلام (ص) و امامان (ع) خانواده ای که دچار مصیبت می شود باید اعضای آن را اطعام کرد اما در شهر گناوه خانواده متوفیان براساس یک رسم ناصواب باید چند روز از مهمانانی که برای عرض تسلیت مراجعه می کنند، پذیرایی داشته باشند.
وی گفت : همچنین در آیین تشییع میت کاروانی از خودروها در شهر به حرکت در می آید که مشکلات ترافیکی و گاهی حوادث رانندگی ایجاد می کند که عملی ناصحیح و غیر معمول است .
امام جمعه گناوه افزود: مراسم تشییع باید در جوار قبرستان برگزار شود و خودروها از حرکت کاروانی در شهر و جاده های اطراف خودداری کنند.
وی گفت : اخیرا تیراندازی در مراسم تشییع میت نیز باب شده که کاری خطر آفرین و نادرست است و مسوولان ذیربط باید مطابق مقررات از مرسوم شدن آن پیشگیری کنند.
حجت الاسلام رکنی حسینی از خانواده های این شهرستان خواست تا هزینه ای را که قرار است برای پارچه نویسی تسلیت هزینه کنند در راه خیر به مصرف برسانند تا اسراف نشود.
دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان گناوه نیز گفت : برخی عقاید سنتی برای تغییر نیاز به زمان دارد که
این شورا در نظر دارد با زمینه سازی مناسب عقایدی را که متناسب با شرایط روز جامعه نیست اصلاح کند.
مصطفی محسنی افزود: در گذشته مراسم ختم در این شهرستان حاشیه های زیادی داشت که تا حدودی تعدیل شده اما مشاهده می شود که موارد جدیدی نظیر تیراندازی در مراسم ختم درحال باب شدن است که باید پیشگیری شود و بین خانواده ها در این زمینه فرهنگ سازی صورت گیرد.
وی همچنین نقش معتمدان و ریش سفیدان را در همکاری با شورای فرهنگ عمومی در تعدیل مراسم ختم اثر گذار دانست و گفت : شورا یک نشست نیز با این افراد برگزار خواهد کرد.
دیگر اعضای شورای فرهنگ عمومی شهرستان نیز دیدگاههای خود را برای ساماندهی مراسم ختم و همکاری خانواده ها ارایه دادند.
شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر بیش از 83هزار نفر جمعیت دارد.
/ 0 نظر / 6 بازدید