مخالفت امام جمعه شیراز با مهریه کم

منبع : ایرنا
امام جمعه شیراز : مهریه کم ، ستمکاری در حق زن است
نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز گفت:تعیین مهریه اندک برای بانوان در ازدواج ها درحقیقت ستمکاری کردن در حق آنان است ؛ این نامردی کردن در حق زن است که ما بخواهیم مهریه او را کم تعیین کنیم .

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ آیت الله محی الدین حائری شیرازی روز سه شنبه در دیدار اعضای ستاد تسهیل ازدواج استان فارس افزود:بسیاری از خانواده ها می خواهند با الگوگیری از سیره اولیای دین مهریه دختر خانواده را فقط یک جلد کلام الله مجید بگذارند، کجای شرع آمده است که اولیای دین فقط یک جلد کلام الله مهریه دختران خود می کردند؟
وی اضافه کرد: کسانی که این رویه را انجام داده اند و دختران خود را با مهریه یک جلد کلام الله مجید روانه خانه بخت کرده اند باید استغفار کنند ؛ آنان باید توبه کنند زیرا دختر خود را با انبوه مشکلات روانه خانه بخت کردند ؛ آنان باید استغفار کنند زیرا دختر را در چشم مرد کوچک جلوه داده اند.
امام جمعه شیراز گفت: احترام و حرمت کلام الله مجید به جای خود واجب است و کسی منکر آن نیست اما این هم شایسته خانواده ها نیست که بخواهیم دختران خود را فقط با مهریه یک جلد کلام الله مجید روانه خانه بخت کنیم .
وی اضافه کرد: کدام پیامبر، کدام امام و کدام معصوم این کار را کرده است که برخی خانواده ها می خواهند با تاسی از اولیای دین مهریه دختران خود را فقط یک جلد کلام الله مجید بگذارند ؛ چرا این مسایل از خود در آورده را به پای شرع و به پای پیامبر و امام می گذاریم ؟
وی افزود: کم کردن از شرع و زیاد افزودن به شرع حرام است؛ما نباید درچیزی که به اثبات نرسیده و درآن علم نداریم موضوع را به شرع متصل کنیم ؛احکام شرع مثل اندام آدمی است آیا می شود جای چشم و گوش را در اندام آدمی تغییر داد یا چیزی به آن افزود یا چیزی از آن گرفت؟
نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: پیامبر اسلام(ص) تاکید کرده اند که زنان خوب کمترین مهریه را دارند ؛ این درست است ؛ فاطمه (س) هم از این رو خیر النساء‌نام گرفته اند برای آن که مهریه زیاد نداشتند ؛ اما آیا توجه کرده اید که همان مهریه اندک را تا علی (ع) نقد نپرداخت و از محل همان مهریه برای فاطمه (س) چند ظرف سفالی تهیه نکردند ازدواج علی (ع) و فاطمه (س) سر نگرفت ؛ پیامبر اکرم ابتدا مهریه فاطمه (س) را نقد گرفتند بعد اجازه ازدواج دادند.
آیت الله حائری شیرازی گفت:مهریه باید معادل جهیزیه باشد و شرط داشتن جهیزیه برای زن هم این است که قبل از ازدواج مهریه را گرفته باشد و خرج تامین جهیزیه کند ؛ این ظلم کردن در حق پدر دختر است که در شرایط نداری و حتی در شرایط دارایی مجبور به تامین جهیزیه برای دخترش باشد ؛ خانواده ها باید اول مهریه را نقد از داماد بگیرند و بعد معادل همان مقدار به داماد جهیزیه بدهند ؛ این طور برخورد کردن باعث می شود که تشریفات در ازدواج کم شود.
وی افزود: این یک درد برای جامعه ما است که بسیاری از دختران به علت نداشتن جهیزیه نتوانند ازدواج کنند و درد بالاتر از آن این که داماد به علت هزینه های تشریفاتی مراسم شب عروسی نتواند به ازدواج نزدیک شود.
آیت الله حائری شیرازی گفت:سنت غلطی است که می گویند مهریه را کی داده کی گرفته ؛ مهریه سند بدهی مرد به زن است ؛ مردی که هنوز بدهی خود را نپرداخته چطور می خواهد صدقه مستحبی بدهد؛مردی که هنوز بدهی خود را به زن نپرداخته چرا باید درشب عروسی خود میلیون ها تومان خرج مراسم عروسی کند؟ آیا این خرج کردن برای زن است ؟ این خرج کردن برای زن نیست ؛ در مراسم شب ازدواج ؛ فامیل و دوستان و دیگران می آیند و می روند از این مراسم چیزی برای زن نمی ماند.
امام جمعه شیراز گفت: خرج جهیزیه باید از دوش پدر زن برداشته شود و به دوش داماد گذاشته شود ؛ پدر دختر چه گناهی کرده است که باید خرج زندگی دیگری را بدهد ؛ این منصفانه نیست که پدر دختر مجبور باشد تامین جهیزیه کند وگرنه آبرویش در خطر باشد؛ جهیزیه باید از محل پرداخت نقدی مهریه و توسط داماد تامین شود.
آیت الله حائری شیرازی با بیان اینکه شیطان از راه کارهای به ظاهر خوب وارد می شود و آدمی را می فریبد گفت : یکی از همین راههای به ظاهر خوب این است که مهریه دختران را اندک بگذاریم حتی اگر یک جلد کلام الله مجید باشد ؛ شیطان از همین راه وارد می شود و این خانواده را در آینده دچار مشکل می کند ؛ اگر قرار بود مهریه یک جلد کلام الله مجید داشتن مناسب یک زندگی باشد ؛ مطمئن باشید پیامبر (ص) و علی (ع) و فاطمه (س) از ما قرآن شناس تر بودند و آنها هم این رویه را بر می گزیدند.
وی افزود:سوء استفاده کردن از دین و سوء استفاده کردن ازسادگی دخترو برای او مهریه کم در نظر گرفتن ستمکاری کردن به نام دین است؛ ما روحانیون باید وارد شویم و جامعه را آگاه کنیم ؛ اگر ما شل نگرفته بودیم کار به اینجا نمی رسید؛ روحانی باید قدرت تشر زدن داشته باشد؛ روحانی باید در این امور وارد شود و پرخاش کند و بتواند تو ذهنی بزند به کسانی که می خواهند از شرع سوء استفاده کنند .
امام جمعه شیراز گفت:نقد گرفتن مهریه موجب می شود که هم مشکل جهیزیه حل شود هم مشکلات بعدی در ازدواج پیش نیاید؛ این بزرگترین توهین به زن است اگر مرد بخواهد به واسطه بالا بودن مهریه زن را تحمل کند ؛ این بزرگترین بی حرمتی به زن است که زن بخواهد مرد را با زنجیر مهریه نگه دارد ؛ مگر زن زنجیربان است که بخواهد با غل و زنجیر مهریه مرد را برای خودش نگه دارد ؛ اگر موضوع نقدی دریافت کردن مهریه حل شود ؛ مرد زن را برای کمالاتش ؛ برای زن بودنش؛ برای شخصیتش می خواهد نه برای مهریه بالایش؛ این مسایل باید در جامعه به فرهنگ تبدیل شود.ک/2
/ 0 نظر / 4 بازدید