زباله ها را آتش نزنید

رییس حفاظت محیط زیست گناوه: سوزاندن زباله‌ها خلاف مقررات زیست محیطی است

گناوه ، خبرگزاری جمهوری اسلامی ‪۸۷/۱۱/۱‬
داخلی.اجتماعی.محیط زیست.

رییس اداره‌حفاظت محیط زیست شهرستان گناوه‌گفت:سوزاندن زباله‌هاخلاف مقررات زیست محیطی پیشگیری از آلودگی هوا وهمچنین قوانین مهندسی بهداشتی است.

مهندس رمضان پورعسکری به مناسبت هفته هوای پاک، سه‌شنبه در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود:این درحالی است برخی مردم درگوشه و کنار این شهرستان با بی‌توجهی به‌مقررات اقدام به سوزاندن انواع زباله‌ها از خار و خاشاک مزارع و درختان گرفته تا لاستیکهای فرسوده و زباله‌های شهری می‌کنند و باآلوده‌کردن هوا موجب آزار و نارضایتی دیگران را فراهم می‌سازند.

وی گفت: براساس ماده دو قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا اقدام به هر عملی که موجبات آلودگی هوا را فراهم نماید ممنوع است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گناوه گفت: در شرح این ماده قانونی آمده است که‌منظور از آلودگی هوا عبارت است از وجود و پخش یک یا چند آلوده کننده اعم از جامد، مایع، گاز،تشعشع پرتوزا و غیر پرتوزا در هوای آزاد به مقدارومدتی که کیفیت آن را به طوری که زیان آور برای انسان یا سایر موجودات زنده، گیاهان یا آثار و ابنیه باشد، تغییر دهد.

وی ادامه داد: ذرات ریز معلق از طریق دوده‌های ناشی از سوختن زباله وارد هوا می‌شوند و باتوجه به اینکه این ذرات بسیار کوچکند از بینی یا گلو عبور می‌کنند و وارد شش‌ها می‌شوند که سبب بروز عفونت، آسم، برونشیت یا سرطان می‌شوند.

پورعسکری گفت: براساس اطلاعات موجود اگر مقدار تمرکز این ذرات در بدن به حدمشخص برسد باعث سکته‌های قلبی نیز می‌شود.

وی افزود: از آلاینده‌های متداول هوا در هنگام استفاده از سوختهای فسیلی، ترکیبات آروماتیک چند هسته‌ای می‌باشد که به شدت در تهدید سلامت انسان دخالت دارد و این ترکیبات از احتراق ناقص مواد کربن دار حاصل می‌شود.

پورعسکری گفت: منبع تولید این آلاینده‌ها دود ناشی از سوختن چوب یا زغال سنگ، گازهای خروجی از موتورهای بنزین سوز و دیزلی، دود سیگار وسطح سوخته غذا می‌باشد و حتی گوشت کباب شده روی زغال و گوشت و ماهی دودی نیز بیشترین سطح این ترکیبات را در مواد غذایی دارند.

وی گفت: این ترکیبات در جو روی برگ سبزی‌ها جذب و ته‌نشین‌می شود که در غلظت زیاد سبب سرطان شش و کلیه می‌شود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گناوه گفت: در ماده ‪ ۲۲‬قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا آمده است که پخش و انتشار هر نوع مواد آلوده‌کننده هوا بیش از حد مجاز از منابع تجاری، خانگی و متفرقه در هوای آزاد ممنوع است و متخلفان به جزای نقدی محکوم می‌شوند.

به گفته وی ماده ‪ ۲۴‬این قانون نیز تاکید دارد که سوزاندن و انباشتن زباله‌های شهری و خانگی و هرگونه نخاله در معابر عمومی وفضاهای باز ممنوع است و متخلفان به جزای نقدی محکوم می‌شوند.

شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر قراردارد.

نظر یک شهروند

حسنیه سید بهزاد

۶:۳۶ ‎ب.ظ
 - 
یکشنبه، ۶ بهمن ۱۳۸٧

سلام .دوست من وقتی هر دوهفته یک بار خدمات شهری آن هم باصد تلفن سرکی به کوچه ما میزند در صورتی که درمرکز شهر هستیم بنظرشما ما چکار کنیم به آقای پورعسکر بگویید باز هم ماده 2 برای ما اعمال میکنید .راستی برای موشها وگربه های این شهر جه برنامه ای دارید باز هم حمایتشان میکند.
/ 2 نظر / 5 بازدید
مهـــــــــران

سلام دوست من بهت بابت وبلاگ خوبت خيلي تبريک مي گم. يکي از راه هاي افزايش بازديد تبادل لينک مي باشد. لطف کن آدرس منو تو وبلاگت بگذار و تو قسمت نظرات به من اطلاع بده تا من هم آدرس وبت رو تو سايتم بگذارم. راستي بازم بهت سر مي زنم تا از وب خوبت استفاده کنم و ياد بگيرم. با تشکر از محبتي که مي کني و آرزوي موفقيت

بهتره بگویم اهالی کوچه حسنیه سید بهزاد

سلام .دوست من وقتی هر دوهفته یک بار خدمات شهری آن هم باصد تلفن سرکی به کوچه ما میزند در صورتی که درمرکز شهر هستیم بنظرشما ما چکار کنیم به آقای پورعسکر بگویید باز هم ماده 2 برای ما اعمال میکنید .راستی برای موشها وگربه های این شهر جه برنامه ای دارید باز هم حمایتشان میکند.