‪ ۳۰‬سال صلابت/فرماندار گناوه:ثبات جمعیت درروستاهاباایج اداشتغال میسر می‌شود

گناوه ، خبرگزاری جمهوری اسلامی ‪۸۷/۱۱/۱۴‬
داخلی.اجتماعی.فجر ‪.۳۰‬
فرماندار گناوه گفت: ثبات جمعیت در روستاها بویژه مناطق روستایی کمتر توسعه یافته تنها با ایجاد اشتغال میسر می‌شود.

تیمور یزدانشناس دوشنبه در دیدار با روستاییان بخش مرکزی شهرستان گناوه به مناسبت ایام دهه مبارک فجر افزود: اقتصاد اکثر روستاهای این شهرستان مبتنی بر فعالیتهای کشاورزی و دامداری است و باید برنامه‌ریزی شود که این بخشها توسعه یابد و فعال شود.

به گزارش ایرنا وی یادآورشد: در بخش مرکزی گناوه اراضی کشاورزی دیمکار است و تا زمانی که آب کشاورزی لازم برای روستاهای این منطقه تامین نشود، نمی‌توان به درآمدزایی بخش کشاورزی امید چندانی داشت.

فرماندار گناوه گفت: در دو سال اخیر بدلیل خشکسالی اراضی کشاورزی در این شهرستان بویژه بخش مرکزی، کشاورزان خسارت زیادی را متحمل شده‌اند و درآمدی نداشته‌اند.

وی افزود: در دولت نهم توجه خاصی به روستاها شده و علاوه بر توسعه خدمات عمومی درمناطق روستایی برای اشتغال و درآمدزایی روستاییان نیز برنامه‌ریزی شده است.

یزدانشناس ادامه داد: براساس مصوبات سفرهای استانی رییس جمهوری وهیات دولت ‪ ۶۵‬هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستانهای گناوه و دیلم در شمال استان بوشهر زیر پوشش طرح آبیاری سد در دست ساخت چم شیر قرار می‌گیرد که می‌تواند اقتصاد مناطق روستایی این شهرستانها را متحول کند.

وی همچنین گفت: ساخت خانه برای نیازمندان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره)، تسهیلات مقاوم‌سازی مسکن روستایی، اجرای طرح هادی روستاها و آموزشهای فنی و حرفه‌ای و اعطای تسهیلات اشتغالزا از دیگر خدمات دولت نهم به روستاهاست.

فرماندار گناوه افزود: هم اینک یک جاده اصلی با نام جاده شول میشان نیز در بخش مرکزی این شهرستان درحال ساخت است که از مصوبات سفرهای استانی است و با تکمیل آن اکثر روستاهای این بخش از بن بست ارتباطی خارج می‌شود.

بخشدار مرکزی گناوه نیز گفت: خدماتی که در دولت نهم برای عمران وآبادی روستاها صورت گرفته کم سابقه است بطوریکه روستاییان این شهرستان هر روز شاهد افتتاح یک طرح عمرانی اثرگذار هستند.

ماشاالله احمدی افزود: تمام روستاهای بخش مرکزی از نظر برق و مخابرات مشکلی ندارند و از نظر شبکه آب آشامیدنی نیز به‌بسیاری از روستاها آبرسانی شده و باتوجه خاص دولت نهم بویژه در سفرهای استانی شبکه آب روستاهای باقی مانده نیز درحال احداث است.

وی ادامه داد: در سایه تعامل مردم و مسوولان و بازدید مستمر مسوولان از مناطق روستایی مشکلات به خوبی شناسایی شده و برنامه‌ریزی‌ها برای پاسخگویی به مطالبات اساسی روستاییان جهت‌گیری شده است.

در بازدید فرماندار از روستاهای بهمیاری شرقی، اسلام آباد و شول که همه مدیران و مسوولان شهرستان حضور داشتند، چند طرح عمرانی از جمله خیابان ورودی روستای بهمیاری شرقی، پایگاه اورژانس جاده‌ای شول و چند واحد مسکونی مدد جویان کمیته امداد امام خمینی(ره) دراین روستاها به بهربرداری رسید.

همچنین ‪ ۸۰‬سند مالکیت واحدهای مسکونی روستای شول که باهمکاری اداره ثبت اسناد و املاک، بخشداری مرکزی وبنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان گناوه صادر شده بود به اهالی واگذار شد.

شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر بیش از ‪ ۸۳‬هزار نفر جمعیت دارد که قریب به ‪ ۲۰‬درصد این جمعیت در روستاها سکونت دارند.