منبع : ایرنا

تلاش پژوهشگران دانشگاه تربیت معلم برای درمان بیماری ام اس
کرج - چند سالی است که پژوهشگران دانشگاه تربیت معلم با انجام تحقیقات و آزمایشهای گوناگون درصددند تا راهی برای درمان بیماری ام اس بیابند.

بیماری "ام اس" MS، نوعی اختلال در سیستم عصبی مغز است که در نوع شدید آن منجر به مرگ بیمار می شود.
چند ماه پیش تحقیقات پژوهشگران در مرکز تکثیر و پرورش جانوران آزمایشگاهی دانشگاه تربیت معلم کرج نشان داد که زهر زنبور عسل در درمان بیماری ام اس موثر است.
اکنون نیز دکتر عزیزالله حبیبی عضو هیات علمی شیمی این دانشگاه به همراه بیات دانشجوی کارشناسی ارشد رشته شیمی درحال بررسی یک نوع دارو برای درمان این بیماری هستند.
حبیبی به خبرنگار ایرنا گفت: این دارو مشتق جدیدی از دارویی با نام علمی "FTY726" است و اکنون مراحل بررسی و تحقیق نهایی را سپری می کند.
وی افزود: این ترکیب دارویی در آزمایشگاه ساخته شده و چند سالی است که به طور جدی مراحل مختلف تحقیق آزمایشگاهی و کلینیکی را به عنوان دارو برای بیماران "ام اس" پشت سر گذاشته است.
این محقق خاطرنشان کرد: این دارو کنترل کننده و تسکین دهنده بیماری "ام اس" است و تا حدی موجب توقف بیماری می شود.
وی گفت: پس از انجام مراحل پایانی این تحقیق، مجوز برای تولید انبوه این دارو صادر می شود که نسبت به داروهای موجود در بازار مزایای متعددی دارد.
این استاد دانشگاه افزود: این داروی جدید خوراکی و به صورت قرص است و برخلاف داروهای موجود در بازار، نیاز به تزریق مکرر و دوره ای ندارد.
وی ابراز امیدواری کرد، این داروی جدید مشتق شده از داروی FTY726 با نشان دادن اثرات درمانی مفید، جایگزین داروهای موجود در بازار شود. ک /4