فرماندارگناوه خواستارمشارکت متعمدان درتدوین سند برنامه پنجم توسعه این شهرستان شد

گناوه ، خبرگزاری جمهوری اسلامی ‪۸۷/۱۱/۱‬
داخلی.اقتصادی.فرماندار.

فرماندار گناوه با اشاره به ابلاغ اخیر سیاست‌های کلی برنامه پنجم توسعه کشور از سوی مقام معظم رهبری، خواستار مشارکت و همکاری معتمدان در تدوین سند برنامه پنجم توسعه این شهرستان مطابق سیاستهای ابلاغی شد.

تیمور یزدانشناس سه‌شنبه درجلسه گردهمایی معتمدان و مسوولان بمنظور تشریح سند برنامه پنجم توسعه شهرستان گناوه افزود: معتمدان محلی بایستی با راهکارها و پیشنهادهای خود در فرصت باقیمانده مسوولان شهرستان را دربخشهای مختلف سند توسعه یاری کنند.

به گزارش ایرنا وی با بیان اینکه از اول امسال جلسات مختلفی با تشکیل کارگروه مشخصی با مسوولان همه دستگاههای اداری این شهرستان در فرمانداری برگزارشده‌است، گفت: ازمسوولان خواسته شده تا علاوه برتوجه به‌مسایل و مشکلات شهرستان برای برنامه پنجم توسعه طرح ارایه دهند تا درجلسه شورای برنامه ریزی استان این طرحها مطرح و بررسی شود.

وی اظهارداشت : اگر قراراست شهر گناوه در برنامه پنجم توسعه پیشرفت کند باید همه دست به دست هم دهند تا شهرستان شکوفا و توسعه یابد.

وی به نقش سفرهای استانی رییس جمهوری در توسعه کشور اشاره کرد و گفت:
در سفرهای اول و دوم به استان بوشهر طرحهای استانی و شهرستانی در مسیر صحیح قرار گرفت و روند کار شتابان شد.

فرماندارگناوه بااشاره به‌اینکه درمصوبات سفرهای استانی، و برنامه‌های پنجم توسعه باید به‌همه بخش‌های این شهرستان توجه شود، افزود: این شهرستان ساحلی با دارا بودن بیش از یکصدکیلومتر مرز آبی خلیج فارس ظرفیت مناسبی برای توسعه در بخش‌های کشاورزی، آب، صنعت، راه، تجارت و دریانوردی وشیلات دارد که باید به آنها اهتمام وتوجه جدی شود.

وی شرایط فعلی بخش کشاورزی این شهرستان را غیرقابل قبول دانست وگفت:
اگر تا صدسال دیگر به‌سبک سنتی کنونی در این بخش عمل شود، کشاورزی این شهرستان احیا نمی‌شود.

فرماندار گناوه افزود: اگر قرار است وضعیت کشاورزی اصلاح شود آب را باید از دیگر استانهای همجوار به این شهرستان هدایت کرد بطوریکه در برنامه پنج توسعه عملیاتی و به بهره‌برداری برسد.

وی هدایت آب سد چم شیر را ازراهکارهای اساسی در تامین آب اراضی کشاورزی این شهرستان عنوان کرد که می‌تواند بخش کشاورزی را دراین منطقه احیا کند.

یزدانشناس توجه به بخش صنعت را نیز در برنامه پنجم ضروری دانست و گفت:
امروز توازن صنعتی در این استان بهم خورده است بطوریکه فضاهای صنعتی و پالایشگاههای متعددی در پارس جنوبی و درجنوب استان احداث شده‌است اما شمال استان از این فضای صنعتی و تاسیسات محروم است که باید در برنامه پنجم به آن توجه شود.

وی اظهارداشت: در این راستا باید ازخط اتیلن غرب که از پارس جنوبی آغاز شده واز اکثر شهرهای کشور از جمله شهرستان گناوه عبور می‌کند در جهت توسعه صنعتی این منطقه در برنامه پنجم توسعه استفاده شود.

فرماندار گناوه ایجاد منطقه ویژه اقتصادی دراین شهرستان که اخیرا در هیات دولت به‌تصویب رسیده را در شکوفاشدن این شهرستان دربرنامه پنجم توسعه مهم دانست و گفت: در راستا تصویب این منطقه در مجلس با نمایندگان مجلس درحال رایزنی هستیم.

وی افزود: اهمیت به زیرساخت‌ها و جهت‌گیری در زمینه توسعه راهها بویژه راه آهن دربرنامه پنجم توسعه مدنظر است و علاوه بر جاده گناوه به میشان، جاده مرزی گناوه به بوشهر و اتوبان گناوه برازجان که درحال اجراست، جاده گناوه به گچساران نیز باید در برنامه پنجم توسعه عملیاتی شود.

وی با اشاره به کارهای صورت گرفته در امر تجارت ، ترمینال مسافربری دریایی و ساماندهی بندر گفت: اگر نتوانیم در برنامه پنجم توسعه نسبت به احداث اسکله پرظرفیت برای بندر گناوه اقدام کنیم همه این کارها نتیجه و اثربخشی مطلوب را نخواهد داشت.

فرماندار گناوه تاکید کرد که بندر گناوه مشکل اسکله دارد و باید در زمینه توسعه و احداث زیرساخت‌های اسکله گام‌های اساسی برداشته شود تا ساماندهی بندر و دیگر امور تجارت جواب دهد.

وی همچنین گرفتن مشاور و مشورت در اجرای طرحها و اداره کردن شهرها را مهم و لازم دانست و گفت: از مجمع معتمدان این شهرستان می‌خواهیم که شهرداری و شورا را در این امر یاری کنند تا هزینه‌هایی که در عمران شهری صرف می‌شود هدایت شده باشد و هدر نرود.

دراین جلسه دبیر مجمع معتمدان شهرستان گناوه هدف از تشکیل مجمع معتمدان را که زیرمجموعه اداره‌کل امور اجتماعی استانداری است، ایجاد ارتباط نزدیک و کم کردن فاصله بین مردم ومسوولان ، مشارکت درحل معضلات ومشکلات شهر، بررسی و شناسایی راهکارها، تقویت و احساس داشتن جامعه سالم و پویا توسط مردم و همکاری و مشارکت وتعامل متقابل مسوولان با مردم دانست.

غلامعباس عباسپور افزود: از زمان تشکیل مجمع تاکنون در ‪ ۹‬محله شهر گناوه جلسات متعددی باحضور مسوولان بمنظور حل مسایل و مشکلات مردم برگزار شده است.

به‌گزارش ایرنا وی اظهارداشت: بمنظور فعالیت مجمع پیش‌نویس اساسنامه تهیه شده که با مصوب شدن آن تشکیلات این مجمع منسجم خواهدشد تا بعنوان بازویی در کنار مسوولان بتوانند گام‌های اساسی و مفید برای پیشرفت و توسعه این شهرستان بردارند.

شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر قراردارد.