گناوه ، خبرگزاری جمهوری اسلامی ‪۸۷/۹/۳۰‬

داخلی. اقتصادی. کشاورزی.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گناوه گفت: عده‌ای از مالکین اراضی کشاورزی در این شهرستان با محصور کردن زمینهای خود با دیوار، کاربری کشاورزی آنها را محدود یا از بین می‌برند.

سید حسن موسوی شنبه در جمع مسوولان شهرستان افزود: اغلب این زمینها که در مجاورت روستاها قرار دارند به منظور ساخت و ساز با کاربری‌های غیر کشاورزی و عمدتا ویلاهای تفریحی یا کارگاهی محصور می‌شوند.

به‌گزارش ایرنا وی از مسوولان دستگاههای اجرایی ارایه‌دهنده خدمات عمومی نظیر آب و برق خواست تا از واگذاری انشعاب به این مکانها پیشگیری کنند و بدون استعلام از جهاد کشاورزی تقاضای صاحبان این املاک برای استفاده از این خدمات عمومی را نپذیرند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گناوه گفت: اگر این روند ادامه یابد بخش قابل توجهی از زمینهای کشاورزی حاصلخیز از کاربری کشاورزی خارج می‌شود و این بخش تولیدی زیان می‌بیند.

وی افزود: باید تلاش شود تا با استفاده از مصوبات استانی آب کشاورزی اراضی دیم این شهرستان تامین شود و اشتغال مولد و پایداری برای روستاییان فراهم شود.

موسوی گفت: خوشبختانه براساس مصوبات استانی تامین آب کشاورزی ‪ ۲۳‬روستای بخش مرکزی شهرستان گناوه از سد در دست ساخت چم شیر پیش بینی شده که بخش قابل توجهی از اراضی کشاورزی این شهرستان آبیاری خواهد شد.

سد چم‌شیر درشهرستان گچساران ازتوابع استان کهگیلویه و بویراحمد، همجوار با شهرستانهای شمالی استان بوشهر ساخته می‌شود.

شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر بیش از ‪ ۴۳‬هزار هکتار زمین کشاورزی مستعد دارد