امروز: ‪پنجشنبه، ۱۴ آذر ۱۳۸۷‬

مدیرعامل آب منطقه‌ای بوشهر: تعرض به‌حریم سواحل گناوه و دیلم زیاد است

گناوه ، خبرگزاری جمهوری اسلامی ‪۸۷/۹/۱۳‬

داخلی. اقتصادی. آب.

مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای استان بوشهرگفت: تعرض به‌حریم سواحل، رودخانه‌ها و مسیلها در شهرستانهای گناوه ودیلم زیاد است و یکی از محورهای کاری شرکت آب منطقه‌ای پیشگیری از این تعرض هاست.

مهندس جعفر زیراهی چهارشنبه در آیین افتتاح اداره منابع آب شهرستانهای گناوه ودیلم افزود: ساخت وساز در حریم مسیلها و رودخانه‌ها هم این مجراهای طبیعی آب را از بین می‌برد وهم خطر وقوع سیلهای خسارت بار را درمناطق شهری و روستایی افزایش می‌دهد.

به‌گزارش ایرنا وی گفت:در بارندگی‌های اخیر سیل خسارت باری درمنطقه کاکی استان بوشهر رخ داد که بررسی‌ها نشان می‌دهد عامل اصلی آن دستکاری مسیلها در بالادست این منطقه بوده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر بیان کرد که با استقرار اداره منابع آب شهرستانهای گناوه و دیلم در شمال استان بوشهر مقابله جدی با متعرضان به حریم مسیلها، رودخانه‌ها و سواحل آغاز خواهد شد، ضمن اینکه خدمات مناسبی نیز به کشاورزان ارایه می‌شود.

وی گفت: شبکه آب سد در دست ساخت چم شیر که قرار است اراضی کشاورزی شهرستانهای گناوه و دیلم را آبیاری کند، یک طرح بزرگ است که اداره منابع آب شهرستانهای گناوه و دیلم تا تحقق آن تلاش چشمگیر و گسترده‌ای را باید انجام دهد.

زیراهی افزود: نقش این شبکه آبیاری در رونق کشاورزی شهرستانهای شمالی استان اساسی است و این منطقه را به قطب کشاورزی آبی استان تبدیل می‌کند.

فرماندار گناوه نیز از استقرار اداره منابع آب شهرستانهای گناوه ودیلم در گناوه تقدیر کرد و گفت: گام اساسی این اداره حفاظت از حریم ساحل و رودخانه‌های منطقه خواهد بود و در کنار آن باید برای بهره‌گیری کشاورزان از منابع آب موجود بویژه آبهای زیرزمینی نیزکارشناسان این اداره برنامه‌ریزی کنند.

تیمور یزدانشناس افزود: در حریم رودخانه فصلی گناوه که از حومه شهر عبور می‌کند، ساخت وسازهای بی‌شماری شده چنانکه حریم این رودخانه در ضلع جنوب شرقی شهر به حداقل رسیده و امکان سیل خسارت بار در این نقطه وجود دارد.

وی ادامه داد: انحراف دره گپ که سیلاب و طغیان آن سالیان متمادی شهر گناوه را تهدید کرده طرح بزرگی است که توسط شرکت آب منطقه‌ای در حال اجرا است واستقرار اداره منابع آب درگناوه نظارت براین طرح را آسانتر می‌کند.

فرماندار گناوه گفت: باتوجه به وقوع پدیده خشکسالی دوسال اخیر در این منطقه ضرورت استفاده بهینه از منابع آب موجود وجود دارد که اداره منابع آب باید بکارگیری روشهای نوین آبیاری را بین کشاورزان ترویج کند.

وی همچنین راه اندازی یک مرکز تحقیقات آب در کنار این اداره در گناوه را ضروری دانست.

شهرستانهای ساحلی گناوه و دیلم در شمال استان بوشهر در مجموع بیش از ‪ ۱۲۰‬هزار نفر جمعیت دارند. ک/‪۲‬