گناوه - سرویس خبر

 
تهران – رییس جمهوری منتخب با بیان اینکه ملت ایران کاری نکرده است که مستحق تحریم باشد، استفاده از ابزار تحریم را یک ابزار ارتجاعی دانست و گفت: راه حل پایان دادن به تحریم ها، ایجاد اعتماد متقابل و شفافیت بیشتر در چارچوب مقررات بین المللی است.
 
به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «حسن روحانی» درادامه نخستین نشست خبری خود پس از پیروزی در انتخابات در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری مهر مبنی بر اینکه جنابعالی در شعارهای تبلیغاتی خود گفتید که تحریم ها را کم می کنید، این اقدام را چطور و ظرف چه مدتی انجام خواهید داد؟ تاکید کرد: تحریم ها ظالمانه است و ملت ایران کاری نکرده است که مستحق تحریم باشد. اساسا می خواهم بگویم استفاده از ابزار تحریم یک ابزار ارتجاعی است که دوره آن سپری شده است؛ مخصوصا در شرایطی که در دنیای امروز حتی غرب هم با معضلات اقتصادی روبرو است.
رییس جمهوری منتخب اظهار داشت: غربی ها خودشان هم می دانند که این تحریم ها به ضرر آنها هم هست. این تحریم ها اگر سودی داشته باشد، فقط برای رژیم صهیونیستی است.
رییس جمهوری منتخب با بیان اینکه برای کاهش گام به گام مساله تحریم ها و حل آن دو اقدام باید انجام دهیم، گفت: گام اول، پا گذاشتن در مسیر شفافیت بیشتر است. البته برنامه های هسته ای ما کاملا شفاف است اما ما حاضریم شفافیت بیشتری را نشان دهیم و برای همه دنیا روشن کنیم که اقدامات جمهوری اسلامی ایران کاملا در چارچوب های بین المللی است.
وی افزود: ثانیا اعتماد متقابل بین ایران و سایر کشورها را ارتقا خواهیم داد و هر جایی که احساس کنیم اعتماد در معرض خدشه دار شدن است، تلاش خواهیم کرد این اعتماد دو باره برگردد.

*** نخستین گام این است که تلاش خواهیم کرد تحریم جدید اتفاق نیفتد
روحانی تاکید کرد: راه حل پایان دادن به تحریم ها، ایجاد اعتماد متقابل و همچنین شفافیت بیشتر در چارچوب مقررات بین المللی است. ما در هر دو زمینه قدم برخواهیم داشت. البته نخستین گام این است که تلاش کنیم تحریم جدید اتفاق نیفتد؛ گام بعدی کاهش تحریم ها و در مرحله بعد هم، برطرف کردن همه تحریم ها خواهد بود.


*** اولویت دولت یازدهم روابط دوستانه با همسایگان است
به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، در ادامه این نشست خبری، خبرنگار شبکه خبری الجزیره پرسید: عربستان سعودی از اولین کشورهایی بود که پیروزی شما را تبریک گفت. در دوره ریاست جمهوری شما روابط با کشورهای عربی به خصوص کشورهای حوزه خلیج فارس چگونه خواهد بود و نظر شما درباره بحران سوریه چیست؟
روحانی پاسخ داد: اولویت دولت یازدهم در سیاست خارجی، روابط دوستانه و نزدیک با همه همسایگان خواهد بود؛ یعنی روابط ایران با 15 کشور همسایه یک رابطه بسیار نزدیک با حسن همجواری، دوستی و روابط متقابل براساس احترام و منافع متقابل خواهد بود.
وی گفت: حوزه خلیج فارس به دلیل موقعیت راهبردی آن و همچنین کشورهای عربی منطقه، اهمیت و ویژگی های خاص خود را دارد. ما با کشورهای جنوب خلیج فارس نه تنها همسایه ایم بلکه برادر هم هستیم.

** امیدوارم در دولت آینده روابط بسیار خوب با ریاض داشته باشیم
رییس جمهوری منتخب درباره روابط با عربستان سعودی نیز گفت: با عربستان سعودی نه تنها همسایه و برادر هستیم؛ بلکه قبله گاه همه مسلمانان در آن کشور است. عربستان سعودی کشوری است که ما مشترکات و روابط بسیار نزدیکی از لحاظ فرهنگی، تاریخی و منطقه ای با همدیگر داریم.
روحانی افزود: صدها هزار نفر از مردم کشور ما در سال برای زیارت خانه خدا به آن کشور سفر می کنند. زمینه تعامل و همکاری های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی بین دو کشور بسیار آماده وفراهم است و من خوشحالم که اولین تفاهم نامه امنیتی بین ایران و عربستان سعودی در سال 1377 با امضای من انجام شد و انشاء الله امیدوارم در دولت آینده، روابط بسیار خوب با همسایگان به ویژه با عربستان سعودی داشته باشیم.


*** حل مساله سوریه به عهده مردم آن کشور است/ با تروریسم مخالفیم
روحانی در پاسخ به سوال الجزیره در خصوص بحران سوریه نیز اظهار داشت: حل مساله سوریه برعهده مردم این کشور است. تصمیم گیری نهایی نسبت به سرنوشت سوریه با ملت این کشور است؛ البته ما با تروریسم و جنگ داخلی مخالفیم و با دخالت های کشورهای دیگر هم که می خواهند در امر سوریه مداخله کنند، مخالفیم.
رییس جمهوری منتخب اظهار امیدواری کرد که مساله سوریه با کمک همه کشورهای منطقه و جهان هرچه زودتر حل شود و صلح آرامش دوباره به این کشور برگردد.
وی تاکید کرد: آنچه هدف و مورد نظر ملت سوریه است، همان باید در آن کشور محقق شود.
در ادامه این نشست خبری خبرنگار خبرگزاری فارس پرسید: شما در ایام تبلیغات انتخابات بر این موضوع تاکید کردید جشن پیروزی را زمانی خواهید گرفت که جوانان ما شاغل شده باشند. فکر می کنید در دولت شما چه زمانی جشن پیروزی در زمینه اشتغال برگزار خواهد شد؟
روحانی در پاسخ به این سوال گفت: با کمک مردم عزیزمان هرچه زودتر. مساله اشتغال مساله ای بسیار مهم و دغدغه اکثریت خانواده های ایرانی است، حتی برای آنهایی که فارغ التحصیل مراکز عالی هستند.
وی تاکید کرد: حل اساسی مساله اشتغال با رونق اقتصادی اتفاق می افتد. زمانی که رونق اقتصادی ایجاد شود و محیط کسب و کار رونق بگیرد، مساله اشتغال هم حل خواهد شد. وقتی می گوییم اشتغال حل می شود، نرخ بیکاری رو به تنزل خواهد بود و به یک رقم قابل قبول خواهیم رسید. تک رقمی شدن نرخ بیکاری آرزوی همه ما است که باید به آن برسیم.
روحانی افزود: برای رسیدن به رونق اقتصادی، باید زمینه را آماده کنیم و اولین قدم این است که مجلس شورای اسلامی در زمینه بهبود مستمر فضای کسب و کار، قانونی تصویب کند و در کوتاه ترین زمان آیین نامه ای تدوین و ابلاغ شود.
وی با بیان اینکه دولت برنامه ریزی خواهد کرد که مشکلات را قدم به قدم حل کند، گفت: انشاالله شاهد آن باشیم در همان سال اول، نخستین آثار تلاش ها برای کاهش نرخ بیکاری نمایان شود و برای تک رقمی شدن نرخ بیکاری جشن کوچکی خواهیم گرفت و هر وقت به ارقام جهانی رسیدیم، جشن ملی خواهیم گرفت.