ممنبع :ایرنا
مشروح/ رییس جمهور: در جلسه استیضاح وزیر کشور شرکت نمی‌کنم
رییس جمهور گفت: استیضاح وزرا باید نسبت به عملکرد آنها صورت بگیرد، لذا استیضاح وزیر کشور قانونی نیست و من در جلسه استیضاح ایشان شرکت نمی‌کنم.
به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، دکتر محمود احمدی‌نژاد عصر یکشنبه در گفت وگو با خبرنگاران ایرنا و واحد مرکزی خبر ضمن اعلام این مطلب افزود: به عقیده من چیز جدیدی در استیضاح آقای کردان مطرح نشده که نیاز داشته باشد رییس‌جمهور در آن شرکت کرده و پاسخ دهد.
رییس جمهور گفت: در جلسه استیضاح وزیر کشور شرکت نخواهم کرد چون این استیضاح به واقع استیضاح عملکرد نیست بلکه بررسی مجدد رأی اعتماد قبلی نمایندگان است.
وی تصریح کرد: حرف های مطرح شده همان حرف‌های تکراری است.
رییس‌جمهوری با تاکید بر اینکه استیضاح حق نمایندگان است تصریح کرد: ما بالاترین احترام را به مجلس می‌گذاریم و هر تصمیمی که بگیرند بر روی کار دولت اثری نخواهد داشت. ما مجلس را یار خود می‌دانیم اما این استیضاح را قبول نداریم.

**عده‌ای می‌خواهند دولت را از اکثریت بیاندازند

رییس جمهوری با اشاره به تقاضای استیضاح وزیر کشور گفت: ما هر تصمیمی که مجلس بگیرد از آن تبعیت می‌کنیم اما ظاهرا عده‌ای می‌خواهند دولت را از اکثریت انداخته و کلیت آن را با مشکل مواجه کنند.
به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، دکتر محمود احمدی نژاد عصر یکشنبه در گفتگو با خبرنگاران ایرنا و واحد مرکزی خبر با بیان این مطلب تاکید کرد: سوال حق نمایندگان است اما هر چیزی باید به اندازه خود باشد.
وی تصریح کرد: جایگاه مجلس از نظر ما بسیار بالاست اما به عقیده من آقای کردان مظلوم واقع شد چرا که تاکنون به کسی تا این حد توهین نشده بود.
رییس‌جمهوری گفت: قطعا همه ضعف‌هایی دارند اما اگر بنا باشد نقاط ضعف یکدیگر را روی میز بگذاریم مسایل دیگری پیش خواهد آمد.
احمدی‌نژاد در ادامه با تاکید بر اینکه استیضاح کردان استیضاح درستی نیست، تاکید کرد: دولت بنا ندارد وارد این مسایل شود و الا ما می‌توانیم کسانی را نام ببریم که از حقوق مدارک نامعلوم خود استفاده کرده‌اند.
رییس جمهوری تصریح کرد: به عقیده ما این موضوع اصلی کشور نیست و طرح آن باعث ایجاد جنجال شده و مانع کارهای دولت می‌شود. از سویی شرایط کشور حساس است و دنیا در آستانه تحولات عظیمی قرار دارد.
احمدی نژاد با تاکید بر اینکه کردان در این موضوع مظلوم واقع شد، تصریح کرد: من دلبستگی خاصی به ایشان و هیچ احدی ندارم ، حتی نسبت به فرزند خودم اگر بخواهد در مصالح کشور خدشه وارد کند دلبستگی ندارم اما کردان 30 سال است در این کشور کار کرده است.

**باید برخی مسایل را بگویم تا مردم آنها را بدانند

رییس‌جمهوری گفت: نمی‌گویم کردان انسان فوق‌العاده، برجسته و آنچنانی است اما باید اجازه داد او کارش را انجام دهد، گویا برخی می‌خواهند دولت را با مشکل مواجه کنند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، دکتر محمود احمدی‌نژاد در ادامه گفتگوی خود با خبرنگاران ایرنا و واحد مرکزی خبر افزود: علی‌رغم میلم باید برخی مسایل را بگویم تا مردم آنها را بدانند که برخی می‌خواهند دولت را با مشکل مواجه کنند.
رییس‌جمهوری در ادامه تاکید کرد: برخی می‌گویند دانشگاه‌های آنها علمی است اما اینگونه نیست دانشگاه ‌های آنها شبیه خودشان عمل می‌کنند. شما می‌بینید اگر یک مقاله از کسی از فارغ ‌التحصیلان دانشگاه‌های آنها علیه رژیم صهیونیستی انتشار یابد برای آن فرد مدرک دکترا صادر نمی‌کنند و آنها همراه با دانشگاه‌هایشان تحت یک سیاست عمل می‌کنند.
رییس جمهوری تصریح کرد: اگر مدرک کردان غلط هم باشد چه اثری دارد من پیش از این حتی عبارت کاغذ پاره را درباره آن به کار بردم برای آنکه تنها یک مدرک افتخاری بوده است.
رییس‌جمهوری خاطرنشان کرد: قطعا این روال غلطی است که برای بررسی این موضوع در پیش گرفته‌اند. اینکه از کسانی شهادت بطلبند که صداقت در گفتار و رفتار ندارند.
وی ادامه داد: اگر بنا باشد عادلانه به این موضوع رسیدگی کنیم باید یقه دانشگاهی که ایشان در آن تدریس می‌کرد را نیز بگیریم. چرا تا وقتی رفیق او بودند این حرف‌ها را مطرح نکردند و اکنون چه اتفاقی افتاده است که اینگونه اظهار نظر می‌کنند.

**موضوع چهارشنبه گذشته مجلس اشتباه فردی بوده است

رییس جمهور با تقبیح اتفاقی که هفته گذشته در حاشیه جلسه علنی مجلس رخ داد، آن را اشتباه فردی یکی از ماموران در مجلس ذکر کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، دکتر محمود احمدی‌نژاد در عین حال گفت: روش و مسیری که در این موضوع طی شد اشکال داشت که می‌توانست شبهاتی را ایجاد کند.
رییس‌جمهور با اعلام اینکه دستور داده است از این به بعد تمام کمک‌ها به حوزه‌های انتخابیه نمایندگان از طریق استانداری‌ها صورت گیرد، خاطرنشان کرد: از این به بعد نیازهای هر منطقه در معاونت اجرایی ریاست‌جمهوری بررسی می‌شود و در صورت وجود اعتبار بودجه آن در اختیار استانداری‌ها قرار می‌گیرد و نامه نمایندگان نیز به استانداری‌ها ارجاع می‌شود تا طبق قوانین عمل شود و اسناد آن نیز در اختیار دولت قرار گیرد.
رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه با تنظیم این روال زمینه اشتباهات از بین می‌رود، گفت: موضوع هفته گذشته مجلس نیز اشتباه یک فرد بوده است.
وی خاطر نشان کرد: همه می‌دانند شان مجلس و دولت بالاست از سویی رابطه دولت و مجلس نیز بر اساس قانون و مصالح کشور به گونه‌ای سازنده شکل گرفته اما در موضوع پیش آمده باید گفت روال کار درست نبوده است.
رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: تصور می‌کنم در این موضوع مسایل با یکدیگر اشتباه گرفته شده، شان دولت و مجلس این کارها نیست تا عده‌ای آن را دست بگیرند و علیه دولت فضاسازی کنند.
احمدی‌نژاد ادامه داد: این خنده‌دار است که به دنبال این موضوع عده‌ای جشن گرفته‌اند و تیتر زده‌اند که چه‌ها شده است. با اینکه این گونه مسایل در نگاه دولت و مجلس وجود ندارد.
رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه روابط دولت و مجلس علی‌رغم دوستانه بودن بسیار جدی است، گفت: نمایندگان آزادانه حرف می‌زنند و نظر می‌دهند.
وی در عین حال تاکید کرد: قطعا موضوع پیش آمده مساله ای حاد و روال خلاف و فسادی نبوده و طراحی پیچیده‌ای نیز نداشته است. امکان دارد عده‌ای تسلیم احساسات شوند و اقدامی کنند.
رییس‌جمهور گفت: بر اساس دستوری که داده شد این روال به طور کامل قطع می‌شود و همه امتیازها باید از طریق استانداری‌ها هزینه شود.

** رییس‌جمهور: دولت تحت فشار است

رییس جمهور در ادامه گفتگو با ایرنا و واحد مرکزی خبر گفت: دولت تحت فشار است اما ما نمی‌خواهیم هیچ فرصتی را برای خدمت به مردم از دست بدهیم و برای همین است که در سفرهای استانی 24 ساعته کار می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، دکتر محمود احمدی نژاد افزود: دولت خود را به آب و آتش می‌زند تا بتواند مشکلی از مردم حل کند. ما در استان‌ها به صحنه می‌رویم و در دل کار هستیم و موضوعات مختلف از جمله اشتغال، مسکن و دیگر مسایل مردم را می‌بینیم.
احمدی‌نژاد ادامه داد: دولت با همه وجود درگیر مسایل کشور شده و این مسایل قطعا امکان دارد وقت و انرژی دولت را بگیرد.
رییس جمهور در ادامه تاکید کرد: البته می‌دانیم مردم مشکلات خود را با نمایندگان مطرح می‌کنند و نمایندگان نیز آن را به دولت منعکس می‌کنند و دولت نیز در حد مقدورات در جهت برطرف کردن آنها تلاش می‌کند.
وی ادامه داد: گرچه محدودیت‌هایی وجود دارد اما دولت تمام تلاش خود را می‌کند که برای مردم کاری انجام دهد.
رییس جمهور مساله پیش آمده در مجلس را تمام شده دانست و گفت: البته شرایط کشور شرایطی است که از هر کاهی کوه می‌سازند تا نسبت به دولت ایراد بگیرند که قطعا این کارها به جایی نخواهد رسید.
احمدی‌نژاد با تاکید بر اینکه نمایندگان شان نمایندگی و دولت شان مملکت‌داری را می‌دانند، تاکید کرد: تصمیم نمایندگان برای همه لازم‌الاجراست اما کسانی که اهل سیاست ‌بازی هستند این موضوعات را علم می‌کنند که اگر به عقیده ما بنای قانونی مخدوش شود مشکلات بسیاری ایجاد می‌شود.
وی تصریح کرد: به عقیده ما این گونه بحث‌ها واجد هیچ‌گونه ارزشی نیست با اینگونه مسایل هیچ اتفاقی نمی‌افتد هر اتفاقی بخواهد بیفتد در استان‌ها است که ما سعی داریم به آنها برسیم. جاده درست کنیم تا از تصادفات جلوگیری شود. آب کشاورزی تامین کنیم و اشتغال ایجاد کنیم.
احمدی‌نژاد با تاکید بر اینکه علاقه نداریم وقت خود را صرف این مسایل کنیم ، گفت: برخورد من با همکارانم در دولت بسیار تندتر از آن چیزی است که شما می‌بینید .
رییس‌جمهور گفت: من با تندی به همکارانم در دولت گفته‌ام چرا نباید نسبت به زیر مجموعه خود اشراف داشته باشند که اینگونه مسایل پیش آید و این تیترها زده شده و جنجال‌ها آغاز شود.
وی در عین حال گفت: البته این موضوعات در بین مردم و دولت مطرح نیست، مردم به دنبال کار هستند و نباید وقت را به این موضوعات اختصاص دهیم. دستور من قاطع است مسیر را کور کرده‌ام که در آینده هم کسی نتواند چنین خطایی مرتکب شود.
احمدی‌نژاد اضافه کرد: برخوردهای تند من حتی باعث دلخوری برخی همکاران شد و گفتند ما شب و روز کار می‌کنیم .من با آنان به تندی برخورد کردم و گفتم که چنین اشتباهاتی را که بهانه به دست برخی می‌دهد هرگز نمی‌پذیرم.
رییس جمهور اظهار داشت: ای کاش در مجلس هم قبل از اینکه این موضوع به طور رسمی مطرح شود می‌نشستند و مسایل را منعکس می‌کردند، همان طور که بعدا منعکس شد. امروز دو ساعت با هم (نمایندگان مجلس) صحبت کردیم و توضیح دادند برخی نیز روز جمعه آمدند و مسایل را تشریح کردند. اینها وقت کشور است که گرفته می‌شود در حالی که این امکان داشت که با توضیحات به موقع با فرد خاطی برخورد می‌شد.

** متن استیضاح ناظر بر عملکرد وزیر نیست

رییس جمهور گفت: متن استیضاح وزیر کشور که از سوی برخی نمایندگان آماده شده ناظر بر عملکرد دوره وزارت کردان نبوده است و در این درخواست استیضاح هیچ چیز درباره عملکرد وی به میان نیامده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، رییس جمهور در ادامه گفتگو با ایرنا و واحد مرکزی خبر با بیان این مطلب اظهارد اشت: من تعبیر کاغذ پاره را برای این موضوع به کار بردم اما منظورم مدارک دانشگاهی نبود زیرا مدارک دانشگاهی نشانگر شان علمی است.
وی تصریح کرد: مدارک افتخاری در هیچ جا اعتبار ندارد و منافع مادی نیز برای کردان نداشته است اگر جز این هم بود تاثیری در رسیدگی و رای نمایندگان مجلس نداشت.
رییس جمهوری گفت: در متن استیضاح هیچ مساله ای درباره عملکرد آقای کردان نیامده است و اگر تخلفی شده باید رسیدگی شود اما برخی نمایندگان ظاهرا می خواهند رای اعتماد قبلی خود را مورد کنکاش قرار دهند و در حقیقت رای اعتماد خود را بار دیگر می خواهند بررسی کنند.
وی تصریح کرد: دو ماه و چندی قبل کردان به عنوان وزیر کشور مطرح شد و بحث های فراوانی درباره وی مطرح شد که حرف هایی نیز به ویژه درباره مدرک وی زدند. پشت تریبون مجلس نیز بسیاری مسایل را گفتند و جلسه رای اعتماد بسیار جدی بود.
رییس جمهوری گفت: چه موافقان و چه مخالفان جدی بودند و برخی نیز از مرز قانون و معیارها خارج شدند و اتهاماتی را به وی وارد کردند.
دکتر احمدی نژاد خاطرنشان کرد: من پیش از این نیز گفتم که برای مناصب بالا و تا این سطح مدرک ملاک نیست و تجربه افراد اهمیت دارد. از نمایندگان هم خواستم 30 سال کار کردان را مدنظر قرار دهند.
وی با تاکید بر اینکه مدرک کردان ملاک تصمیم گیری ما نبوده است، گفت: از صبحی که ایشان مشغول کار شد درباره مدرک او بحث های زیادی کردند و ماجرا تا امروز نیز ادامه داشته است. چقدر لطیفه و جوک ساختند و تحقیر و توهین انجام شد.